Dječiji psihijatar prof.dr Svetomir Bojanin ogorčen: “Programi u školi su kao da mrzimo djecu”

Dječiji psihijatar prof.dr Svetomir Bojanin, koji se skoro 70 godina bavi djecom školskog uzrasta, govori o uticaju škole na razvoj djece, na njihovo mentalno zdravlje i na dalji uspjeh u životu…

“Programi u školi su kao da mrzimo djecu. U moje vrijeme ili u vrijeme Nikole Tesle smo u prvom razredu računali do 20 i razumjeli smo. Neka dijeca to mogu, ali neka ne razumiju. Nekome se brže razvija inteligencija, a nekome emocije. Emocije su mnogo važne, a mi u školama zaboravljamo da imamo ljude, a ne plehane predmete”, kaže profesor Bojanin.

I onda:

“Organizujemo borbe za ocjene i takmičenja od prvog razreda, a ne učimo ih da sarađuju. Znate, bez sporazumijevanja, dogovora, tolerancije… nema čak ni pljačke.

Na matematici ih jurimo kad će da pogreše. Djecu treba naučiti da se igraju matematikom, a ne samo da im pravimo da im bude teže. Rijetki su oni koji u svom tom haosu prave svoje programe i metode. Njih ne možemo da prihvatimo”, navodi profesor za centarzalogopediju.rs.

Kaže da dijete do 6. godine živi u sadašnjem vremenu, a nekad je tako i u školskom uzrastu.

“Oni koji prave programe o tome ništa ne znaju. Primjer su lekcije o prošlom vremenu u petom razredu, gde im govore da se računalo ovako, pa onako… Iako većina možda to ne razumije, program ide dalje…

Pitam se da li mi u školama radimo svoj posao ili neku društvenu komediju koja se zove politička priča. Mnogi nastavnici ne vide smisao u mnogim stvarima ali štrajkujemo samo za plate, a ne za bezobrazluke i za nemanje stručne slobode”, zaključuje.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.