Poruke iz Srbije o “pomirenju” Tita i Draže u Beogradu: “Čemu čuđenje, reditelji skandala su radikali iz krvavih 90-ih”

Srbijanska politika, barem kada je u pitanju antifašizam, ogolila se do kraja na svečanosti održanoj 9. maja povodom Dana pobjede.

U jednom trenutku pozornicom u Narodnom pozorištu u Beogradu pojavile su se fotografije presuđenog ratnog zločinca i saradnika fašističkog i nacističkog okupatora, četničkog komandanta Draže Mihailovića i Josipa Broza Tita, vođe jugoslovenskih partizana.

Istovremeno, u pozadini se mogle čuti koračnice Ljotićevog Zbora, fašističke, rasističke, kolaboracionističke organizacije, koja je participirala u kvislinškom režimu. Sve to dešavalo u prisustvu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ništa se nije desilo slučajno. Naprotiv.

Podsjetimo, Mihailović je odlukom Višeg suda u Beogradu rehabilitovan (?!) 2016. godine, pa se ovogodišnje obilježavanje Dana pobjede može shvatiti kao njen završni čin.

– Ovo je samo nastavak revizije historije, kako one iz Drugog svjetskog rata, tako i iz devedesetih godina prošlog vijeka. Vučićev režim želi po uzoru na španskog fašističkog diktatora Francisca Franca da “pomiri” Srbe falsifikujući činjenice. Svakog normalnog čovjeka u Srbiji hvata mučnina od toga. To je strašno – kaže za Faktor Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam u Novom Sadu.

On smatra da to nije ništa iznenađujuće.

– Sjetimo se samo gdje su vodeći ljudi Srbije bili u krvavim devedesetim godinama, bili su radikali sarađajući sa režimom Slobodana Miloševića. I to je dovoljno da se razumije sadašnji društveno-politički ambijent u Srbiji u kojem jača radikalna desnica, neonacističke organizacije…

A kakva je reakcija vlasti? Očekivano mlaka, nedovoljna, zbog čega se generacije mladih, koja se osjećaju izgubljenim, usmjeravaju u ekstremnu desnicu, nasilne navijačke grupe… Žao mi je što se urušava antifašistički duh Srbije i baca ljaga na normalne i čestite ljude u njoj – ističe Popov.

Osvrnuo se i na austrijskog književnika, nobelovca Petera Handkea, negatora genocida u Srebrenici. Vučić je prije nekoliko dana odlikovao Handkea.

– To što je neko dobar pisac ne mora značiti da je moralan čovjek. Historija je puna slučajeva da su istaknuti umjetnici bili u službi mračnih ideologija – podvlači Popov.

Faktor

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.