Bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske Mate Granić: „Pitanje granica, to je završena priča! Sigurno je da su SAD i EU protiv toga!”

„Pitanje granica u Jugoistočnoj Evropi je završena priča. Sigurno je da su Sjedinjene Američke Države i Evropska unija protiv toga. Hrvatska je isto protiv toga i mirnim putem se to sigurno ne može dogoditi. Čvrsto podržavamo princip nepromjenjivosti granica“, govori u intervjuu „Jedan“ posebni savjetnik hrvatskog premijera za vanjsku politiku i bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske Mate Granić.

Granić ističe kako Hrvatska ne gleda Bosnu i Hercegovinu samo kao teritoriju, već da poštuje njenu suverenost i teritorijalni integritet.

„Bosna i Hercegovina je suverena, teritorijalno integrirana država, prijateljska država i naš interes je da se razvija. Naš interes je prosperitet Bosne i Hercegovine, euroatlantski put. U tome će u Hrvatskoj imati apsolutnog prijatelja uvijek“, tvrdi Granić.

Hrvatska nema ništa sa navodnim Janšinim non-paperom

Bivši hrvatski šef diplomatije i jedan od ključnih pregovarača u Dejtonu 1995. godine, danas sa funkcije savjetnika hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, tvrdi kako Hrvatska nije ništa znala o non-paperu, neoficijelnom dokumentu čije se autorstvo pripisuje slovenskom premijeru Janezu Janši.

„Hrvatska ne samo da nema ništa s tim, nego Hrvatska smatra da je to samo jedan spin, bez obzira ko ga je pisao. Granice se ne mogu mijenjati na ovaj način u miru. Hrvatska se borila za svoju suverenost i nezavisnost, a jedan od temelja je bio da nema promjene granica. Hrvatska čvrsto podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Evropska unija jednako tako, Sjedinjene Američke Države jednako tako. Prema tome to sa Hrvatskom nema nikakve veze“, govori za BHRT Mate Granić.

Odgođena rasprava o hrvatskom non- paperu u Briselu

Granić tvrdi da drugi non-paper, koji je Hrvatska poslala u Brisel i u kome se predlažu određene promjene u BiH, prije svega promjena Izbornog zakona BiH, nije stavljen u stranu, već je pitanje procedure kada će se o njemu raspravljati.

„Postoji više država koje podržavaju hrvatski non-paper i taj put je dakle inicijativa za evropski i euroatlantski put Bosne i Hercegovine, jačanje BiH, pomoć Bosni i Hercegovini. Primarno, to su temeljni ciljevi. Taj non-paper je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman predstavio u Sarajevu i to je način kako se radi sa prijateljskim državama“.

Savjetnik hrvatskog premijera navodi kako prijedlog Hrvatske za promjenu Izbornog zakona u BiH, a koji preferira načelo etničke organizacije nije u neskladu s presudama evropskih sudova koji zagovaraju građanski koncept.

„Što se tiče Suda za ljudska prava, svi građani BiH moraju imati ista prava. Hrvati, Bošnjaci i Srbi imaju pravo birati svog člana Predsjedništva. On može biti Bošnjak, Hrvat, Židov, Rom, bilo što, ali ga oni imaju pravo birati. To nije u nikakvoj suprotnosti. To je temelj i to treba poštivati. Iz toga proizilaze mnoge stvari i mnogi nesporazumi“, govori Mate Granić.

Hrvatska odustala od zagovaranja federalizacije BiH?

Granić nije direktno odgovorio na pitanje da li Hrvatska odustaje od zagovaranja federalizacije BiH, budući da to u svom non-paperu ne spominje, a ranije su eurozastupnici iz Hrvatske u Evropskom parlamentu promivirali upravo federalizaciju BiH.

„Hrvatska želi samo jedno, ono što je dogovoreno u Vašingtonu i Dejtonu i kasnije potpisano u Parizu da se poštuje. Da je Bosna i Hercergovina suverena, teritorijalno integrirana država koja se sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da svaki narod ima pravo birati svog, koga hoće svog predstavnika. I jednako tako da je osiguran izbor u Domu naroda. To su tzv. vitalni interesi. To je ono što Hrvatska podržava, ni više ni manje. A logično je da će se javljati razne ideje ukoliko se ne poštuju oni bazični principi“, odlučan je Granić.

U intervjuu „Jedan“ Mate Granić tvrdi kako između Hrvatske, BiH i Srbije ima mnogo otvorenih pitanja i da je potreban trajni dijalog. Interes Hrvatske je, kako tvrdi, rješavanje otvorenih pitanja sa svima, bez obzira na to što oko nekih stvari neće biti saglasnosti.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.