Direktne poruke iz Beograda nakon sjednice NSRS: “Dodikov državni udar podsjeća na destabilizaciju Crne Gore i Sjeverne Makedonije, čime su upravljali Srbija i Rusija”

Bosna i Hercegovina je plijen snaga koje je razaraju i iznutra i spolja, upozorava prof. dr. Nikola Samardžić ugledni historičar i profesor Odjeljenja Filozofskog fakulteta u Beogradu, inače dobar je poznavatelj prilika u regionu.

Profesor Samardžić tako komentira dešavanja u Bosni i Hercegovini nakon što je Narodna skupština RS usvojila informacije i zaključke kojim je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a i formalno pokrenuo proces rušenja institucija Bosne i Hercegovine i formiranja svoje vojske.

“Izostao je proces koji bi revidirao Dayton. Mirovno rješenje bilo je iznuđeno logikom nastanka sukoba koji je bio nacionalnog karaktera.

Dayton je prepustio prostor malignim uticajima Rusije i Turske, i otvorio hrvatsko teritorijalno pitanje. U ovom trenutku teško je predvideti da li će se ponoviti oružani sukobi, jedina teritorija za koju mogu da pretpostavim da je neposredno ugrožena je Distrikt Brčko.

Očigledno je da postoji dogovor srpsko-hrvatske većine o novom uređenju odnosa, ali bez konkretne ponude, kako će se ti odnosi definisati: poštovanjem međunarodnih dogovora, demokratskih procedura, liberalnih vrijednosti i prava svake manjine da bude zaštićena i poštovana”, istakao je profesor Samardžić.

Prema njegovim riječima, ponovo je jednu čudnu ulogu odigrala njemačka diplomatija, koja je, kako kaže, nakon ruske agresije u Ukrajini “najuverljivija snaga Putinove legitimizacije u zapadnom svijetu”.

“U pravu ste, Dodikov državni udar podsjeća na destabilizaciju Crne Gore i Sjeverne Makedonije, čime su upravljali Srbija i Rusija.

Ako je izgledno formiranje nove proevropske većine u Crnoj Gori, a Sjeverna Makedonija je ponovo stabilizovana u tom smislu, Dodikov udar prije svega je zamišljen tako da poremeti realizaciju prioriteta BiH za budućnost u evropskoj integraciji i ulasku u NATO, ali i u decentralizaciji, demilitarizaciji i denacifikaciji, procesima koji će zaustaviti demografsku katastrofu i otvaranjem granica relaksirati nacionalne odnose.

U Srbiji je takođe veoma zabrinjavajuće, kako se vlast i opozicija udvaraju biračkom tijelu negiranjem genocida u Srebrenici, i podrškom svim tradicionalnim institucijama koje Vučić i Dodik koriste kako bi novim sukobima sebi otvarali politički prostor koji neminovno gube”, zaključio je Samardžić.

Podsjetimo, zastupnici Narodne skupštine RS-a usvojili su više zaključaka kojima NSRS nastoji praktično destruirati institucije u oblasti pravosuđa, odbrane, sigurnosti, te indirektnih poreza. Za informacije i zaključke glasalo je 49 zastupnika, inače članova vladajuće koalicije okupljene oko SNSD-a.

Zadužena je Vlada RS-a da u roku od šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u NSRS-u zakon o VSTV-u RS-a, zakone iz oblasti odbrane i sigurnosti, te zakon o porezu na dodatnu vrijednost i zakon o akcizama RS-a.

Uporedo su usvojeni zaključci da se na teritoriji RS-a, i to od dana stupanja na snagu novih entitetskih zakona, neće primjenjivati Zakon o VSTV-u BiH, Zakon o odbrani BiH, Zakon o službi u OS BiH, Zakon o OSA-i i Zakon o SIPA-i BiH, Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o UIO, Zakon o postupku indirektnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate indirektnih poreza, Zakon o PDV-u i Zakon o akcizama BiH.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.