Još jedna pobjeda istine o genocidu u Srebrenici: Autorica se izvinula za upotrebu riječi masakr, umjesto genocid

Prije nekoliko dana Emir Ramić direktor Instituta za istraživanje genocida Kanda (IGK) i Zečir Ramičilović, član Internacionalnog ekspertnog tima Instituta za istraživanje genocida Kanada i zastupnik iz reda bošnjačkog naroda u Skupštini Republike Sjeverne Makedonije uputili su javni odgovor Lidiji Dimkovskoj, autorici teksta ‘Jugoslavija u mom životu, moj život u Jugoslaviji u 10 tačaka’, objavljenog 27. 10. 2021. godine.

Između ostalog autorica u tekstu piše: U Strazbourgu 1995. godine, negdje u vrijeme masakra u Srebrenici, desilo se čudno okupljanje na koje sam bila pozvana zajedno sa još mladih Jugoslovena, rođenih u sedamdesetim”.

U javnom odgovoru autorici stoji između ostalog: “Upotrebe neadekvatne riječi „masakr” znači negiranje genocida u Srebrenici. Jer u Srebrenici nije bio masakr. U Srebrenici je bio genocid.

Genocid u Srebrenici nije stvar ničijeg mišljenja. To je sudski dokazana i priznata činjenica Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.

Upotreba riječi masakr negira sudsku, naučnu i historijsku činjenicu o jedinom, pravno dokazanom genocidu poslije holokausta u Evropi.

Negiranje genocida blokira mogućnost pravde, istine i oporavka i negira budućnost za preživjele žrtve.

Negiranje genocida i srpski nacionalizam, koji se sve do sada nisu kažnjavali, pokazali su se kao otrovna kombinacija koja je napravila novu fazu negiranja poznatu kao trijumfalizam: trijumfalizmom se slave genocidna zvjerstva”.

Na kraju pisma Instituta za istraživanje genocida zatraženo je od autorice Lidije Dimkovske da se javno izvine žrtvama genocida u Srebrenici, posebno Majkama Srebrenice kao minimum ljudskosti koje autorica treba javno pokazati.

Autorica Lidija Dimkovska je poslala sljedeću poruku Institutu za istraživanje genocida Kanada:

“Nkada nisam negirala genocida u Srebrenici i ako bi pročitali moja djela vidjeli bi da je tako. Srebrenica je rana u mom životu i prisutna i u mojoj literaturi.

To je jasno i iz eseja koji ste pročitali i komentirali. Rječ masakr je svirepo ubistvo ljudi kojeg apsolutno ne odobravam. Ako Vam toliko smeta riječ masakr onda se izvinjavam zbog toga.

Ali mora da znate da koristim u mojim djelima i riječ genocid, ali u eseju mislim da je riječ masakr u svom suštinskom smislu bio isto tako jak i jasan. Iz koneksta bi morali shvatiti da ga potpuno osuđujem”, stoji u saopštenju IGK-a.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.