Njemački historičar Matthias Fink, autor knjige o genocidu u Srebrenici: U Hagu imate uvid u sve dokumente!

Njemački historičar i novinar Matthias Fink autor je knjige “Srebrenica, hronologija jednog genocida ili šta se desilo sa Mirnesom Osmanovićem”, čija je audio verzija prezentirana u sarajevskoj Vijećnici.

Priča je to o dječaku Mirnesu Osmanoviću koji je tokom genocida u Srebrenici otet iz ruku majke i kasnije ubijen te njegovom ocu koji se pokušao probiti (sa grupom muškarac) a potom je ubijen. Njihovi posmrtni ostaci kasnije su pronađeni i ukopani u Potočarima.

Kako je podsjetio u izjavi za novinare Fink, Međunarodni sud u Hagu otvorio je svoje digitalne akte i arhivu te postoji uvid u sve dokumente predočene Sudu.

– Značajan je to arhiv jer istraživačima i novinarima daje mogućnost da, na osnovu činjenica, govore o onome što se dogodilo. Prije otvaranja tog arhiva bilo je malo radova o tome – kazao je, dodavši da mu je cilj bio govoriti o žrtvama.

Fink kaže da je uvijek bilo pokušaja negiranja zločina. To je, ističe, slučaj i u Njemačkoj sa nacističkim zločinima, ali i u Beogradu i Banjoj Luci ili drugdje.

– Postoje pokušaji da se, ono što se dogodilo, prikaže na drugačiji način ili da se poriče. Kad se dogodi rat, istina je zapravo prva žrtva – naglasio je, prenosi Avaz.

Za Almasu Salihović, glasnogovornicu Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica, ali i preživjelu žrtvu mnogo znači svako dokumentiranje genocida, zasnovano na činjenicama. Nastoje da svaki naslov o toj temi pronađe mjesto u tamošnjoj biblioteci, radi istraživanja.

– Ova knjiga je posebno važna jer je imamo i u audio verziji, za one koji ne mogu da pročitaju na klasičan način, a prati činjenice koje su dokazane na međunarodnim sudovima. Osim toga, napisao ju je neko neutralan, neko ko nije iz BiH – kazala je.

Precizira da je knjiga objavljena u audio verziji i radi dodatnog širenja istine jer, kako je kazala, nažalost u RS ne postoji raspoloženje za promoviranje knjiga koje govore o ratu u BiH, prate činjenice, o genocidu u Srebrenici također.

U projektu snimanja audio verzije knjige sudjelovalo je desetak javnosti poznatih ličnosti, glumaca, spikera i novinara.

Glas Jasne Diklić ‘pokriva’ većinu te knjige. Na današnjoj promociji ona je to okarakterizirala kao historijski dokument, a za nju jedinstveno iskustvo. Sadržaj je uznemirujući, a slike se, kaže, vraćaju i nakon čitanja.

Matijas Fink upoznao je Mirnesovu majku Zuhru u izbjeglištvu u Njemačkoj. Tada je počelo njegovo istraživanje o tome šta se dogodilo Mirnesu i mnogim drugim dječacima i muškarcima Srebrenice.

Izdavač knjige je Fondacija Konrad Adenauer u suradnji sa Bibliotekom za slijepa i slabovidna lica BiH, a ima oko 40 sati snimljenog materijala.

Knjiga pod naslovom “Srebrenica: hronologija jednog genocida ili šta se desilo sa Mirnesom Osmanovićem” objavljena 2016. godine u Hamburgu, rezultat je dugogodišnjeg istraživanja.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.