Rusi dobili odgovor od Komšića: “Govor koji obiluje uvijenim prijetnjama sigurno nije prihvatljiv ni njima, a ni nama”

Nakon što su iz ambasade Rusije u BiH poručili da će reagirati na “neprijateljski čin” zbližavanja naše zemlje i NATO-a povodom formiranja Komisije za saradnju, oglasio se i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

U slučaju praktičnog zbližavanja Bosne i Hercegovine (BiH) i NATO-a, naša zemlja će morati reagovati na ovaj neprijateljski korak”, saopćila je 18. marta Ambasada Rusije u BiH povodom, kako su naveli, “reakcija na brojne publikacije koje hvale prednosti članstva BiH u NATO.

“Prije svega potrebno je ambasadi Ruske Federacije skrenuti pažnju na niz činjenica utemeljenih na odlukama instistucija države Bosne i Hercegovine, odlukama koje bi ambasada Ruske Federacije morala poštovati, pogotovo kada imamo davno izražen stav Rusije o poštivanju odluka institucija Bosne i Hercegovine”, istakao je Komšić.

Dakle, Bosna i Hercegovina podnijela je zvaničan zahtjev za učešće u MAP-u ili Akcionom plan za članstvo u NATO-u, još 2009. godine u skladu sa odlukom tadašnje saziva Predsjedništva Bosne i Hercegovine koju je potpisao član Predsjedništva BiH, Nebojša Radmanović.

“Naredne 2010. godine, a na NATO zasjedanju u Talinu Bosna i Hercegovina je pozvana u MAP, gdje je postavljen uslov – upisivanje nepokretne vojne imovine. Taj je uvjet skinut na zasjedanju NATO-a, od 5. decembra 2018. godine, kada je Bosna i Hercegovina pozvana da učestvuje u MAP. Podsjetio bih da je MAP, NATO-ov plan namijenjen za zemlje koje imaju aspiracije za članstvo, otpočet 1999. godine, s ciljem pripremanja tih zemalja aspirantica za članstvo u NATO-u. Taj su put prošle Bugarska, Estonija, Latvija, Litva, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Albanija, Hrvatska, Crna Gora i Sjeverna Makedonija”, tvrdi Komšić.

Sa svoje strane, Bosna i Hercegovina je svoje učešće u MAP-u započela dostavljanjem prvog Programa reformi BiH, donesenog novembra 2019. godine, koji je odmah dostavljen u sjedište NATO-a u Briselu.

Priprema tog Programa reformi trajala je mjesecima, kako bi se dostavio adekvatan i prihvatljiv Program.

“Učešće u MAP-u odvija se samo na jedan način – dostavljanjem godišnjih nacionalnih programa. Bosna i Hercegovina započela svoje učešće u MAP-u, podnošenjem svoga prvog godišnjeg nacionalnog programa pod nazivom – Program reformi Bosne i Hercegovine”, istakao je član Predsjedništva.

Nakon formiranja Komisije za saradnju sa NATO-om, dostavljen je izvještaj o implementaciji prvog Program reformi BiH, dok se dostavljanje drugog Programa reformi Bosne i Hercegovine, očekuje u narednim mjesecima. Sve ovo jasno govori da se naše učešće u MAP-u nastavlja u okviru tempa i kriterija koji postavlja sa NATO.

“Što se tiče saopštenja iz ruskog Ministarstva vanjskih poslova, to je svakako kontinuitet njihove aktivnosti prema svim zemljama aspiranticama za članstvo u NATO-u i nažalost, najčešće se takve aktivnosti manifestiraju kroz izazivanje većih i manjih teškoća. Tako je bilo u Crnoj Gori, pa poslije i u Sjevernoj Makedoniji, prilikom njihovog puta prema NATO članstvu.

To je očito geopolitička igra Rusija koja ima za cilj da se zaustavi širenje NATO-a u Evropi, što je očito ruski strateški cilj. Međutim, to nije samo poruka Bosni i Hercegovini, nego i našim saveznicima u okviru NATO saveza kao što su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Kanada, Njemačka i drugima. Politički govor koji obiluje uvijenim prijetnjama sigurno nije prihvatljiv ni njima, a ni nama u Bosni i Hercegovini”, zaključuje Komšić.

VEZANI TEKST: Dobili smo odgovor NATO-a na upozorenje Rusije upućeno BiH: “Sve prijetnje u tom pogledu su neprihvatljive!”

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.