Valentin Inzko bez ustručavanja poručio: “Bosni i Hercegovini je potreban zakon koji kažnjava i sprječava negiranje genocida”

Valentin Inzko se oglasio povodom godišnjice genocida u Srebrenici.

Visoki predstavnik Valentin Inzko izjavio je povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici da se Bosna i Hercegovina potpuno promijenila od 1995. ali da poslijeratni oporavak nije samo sanacija materijalne štete već složen proces.

“Oporavak od nasilja, oporavak od okrutnosti, oporavak od zločina – to su duga putovanja. Često su teška. I možda nikada neće biti u potpunosti završena. Već 26 godina žene iz Srebrenice su primjer ostatku Bosne i Hercegovine i svijetu. Sa odlučnošću i snagom su se borile da pronađu posmrtne ostatke svojih očeva, muževa, braće i sinova. Mnoge, ali ne sve, su dostojanstveno su sahranile svoje najmilije. Pridružile su se preživjelima iz svake zajednice u potrazi za pravdom i istinom”, naveo je Inzko.

Dodao je da se drugi u ovoj zemlji – mala manjina građana – ne mogu pomaknuti dalje od dugačke sjene koju bacaju mržnja i strah.

“Postoje oni koji i dalje poriču istinu, oni koji insistiraju – uprkos provjerenim i dobro dokumentovanim činjenicama – da se genocid nije dogodio. Ljudi koji poriču činjenice često su potpuno zatvoreni za racionalne argumente. Ipak, njihovo poricanje šteti drugima. Živima i mrtvima oduzima dostojanstvo. Njihovo poricanje krši temeljna načela pravde. Sprječava cijelu zemlju da se oporavi od rana nanesenih unazad jednu generaciju”, istakao je Inzko.

Poručio je da je negiranje genocida težak teret koji građani Bosne i Hercegovine ne bi trebali nositi.

“Oni koji se – nakon svih dokaza kojima je dokazano suprotno – i dalje drže monstruozne i iracionalne laži, neće svojom voljom odustati. Zbog toga je u mojoj zemlji negiranje holokausta i drugih nacističkih zločina proglašeno krivičnim djelom. Bosni i Hercegovini je potreban zakon koji kažnjava i spjrečava negiranje genocida. Zakon kojim se tretira glorificiranje ratnih zločinaca”, smatra Inzko – prenosi Fena.

Rekao je da takav zakon su trebali i trebaju donijeti predstavnici naroda, jer bi odražavao volju građana BiH – iz svake zajednice – da se jednom zauvijek odvoje od straha i mržnje koji su potakli zločine počinjene devedesetih.

“Na ovu tužnu godišnjicu odajemo počast žrtvama genocida i suosjećamo s preživjelima. Još jednom potvrđujemo opredijeljenost za pravdu i istinu i pridružujemo se poštenim ljudima širom Bosne i Hercegovine koji se odriču zla koje je počinjeno u Srebrenici”, kazao je Inzko, saopćeno je iz OHR-a.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.