Zna li neko šta je Valentin je Inzko uradio za deceniju u Bosni i Hercegovini?

Šta je sve ove godine, više od decenije kako je u Bosni i Hercegovini, radio Valentin Inzko? Pitaju se zastupnici vladajuće većine u RS koji su odlučni da Visokog predstavnika dovedu u Narodnu skupštinu.

Кolegijum skupštine usvojio je SNSD-ov prijedlog da se na sjednici 9. februara razmatra Informacija u vezi sa zahtjevom za podnošenje izvještaja visokog predstavnika o sprovođenju civilne implementacije mirovnog sporazuma u BiH za period 2009 – 2020. godine sa prijedlogom zaključaka. Hoće li Inzko polagati račune zastupnicima u Banja Luci?

Dopuna dnevnog reda, na samo jednoj stranici, servirana je na samom kolegijumu, kažu u opoziciji. Očekivali su ozbiljniji pristup temi – prenosi N1.

“Mi smo došli, nas su čekali papiri na kolegijumu. Ništa o tome nismo znali prije. Nepravovremena je, jako štura, obrazložena samo na jednoj strani. Nema ništa detaljnije u njoj pitam se, ako je neko htio da ima našu podršku za ovo, zašto nas nije ranije konsultovao, pa da zajednički idemo u pravcu toga da kažemo da Visoki predstavnik jeste kršio svoja ovlaštenja. U tom se mi možemo složiti. Ali se ne možemo složiti u načinu kako se jedna tema stavlja u javnost”, kazala je Jelena Trivić, zastupnica PDP-a.

Miladin Stanić, šef kluba SDS-a je rekao da im nikakav dogovor nije ponuđen.

“Zato smo bili suzdržani na dopunu dnevnog reda. Vrlo je to neodgovorno urađeno. To je posljedica svih Dodikovih gluposti koje je u zadnje vrijeme uradio. Kao potreba da se nešto talasa”, dodao je.

A talasali su godinama visoki predstavnici, neki manje, drugi više. Valantin Inzko je od 2009 u BIH, 12.godina mandata biće mu i ujedno i posljednja na toj poziciji. Po dvije godine u BIH su bili Carlos Westendorp , Carl Bildt, Miroslav Lajčák. Svi su zapamtili i mandat od godinu i po u BIH Christiana Schwarz-Schillinga, tri godine Wolfganga Petritscha, te četiri Paddy Ashdowna.

U momentima priče o novom visokom predstavniku, novom američkom predsjedniku, te špekulacijama o novom paketu za Balkan, u Banjaluci i vlast i opozicija jednoglasni protiv izmjena Dejtona.

“Nama ne trebaju ustavne promjene, nama trebaju promjene političkih staromodnih elita”, istaknuo je Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.

Raniji stav OHR-a je da se Izvještaj visokog predstavnika šalje Ujedinjenim nacijama, prezentuje se u Savjetu bezbjednosti UN-a, a dostupan je i na web stranicama ovih institucija.

Prilog televizije N1 pogledajte na ovom LINKU.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.