Akademik prof. dr. Dževad Jahić snažno i otvoreno poručio: Ćirilica nije niti će biti pismo samo srpskog naroda

Narodna skupština bosanskohercegovačkog entiteta RS u srijedu, 15. septembra usvojila je Prijedlogu Zakona o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma.

Zakonom se uređuju sistem zaštite, očuvanja i način korištenja jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma u RS kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa, odnosno kulturnog dobra od izuzetnog značaja, navodi se u članu 1. ovog Zakona, koji određuje i novčane kazne za kršenje pravila upotrebe ćiriličnog pisma.

Zakonom se predviđa se obavezna upotreba ćiriličnog pisma za sve institucije, preduzeća i organizacije koje se finansiraju javnim novcem. Zakonom se obavezuje upotreba ćirilice i za manifestacije koje se finansiraju javnim novcem.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 26. avgusta u Beogradu uručio je prednacrt Zakona o zaštiti srpskog jezika i ćiriličkog pisma Miloradu Dodiku, članu Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH), a Vlade Srbije i RS utvrdile su Prijedlog ovog zakona 2. septembra i to po hitnom postupku.

Poslanici Narodne skupštine RS iz reda Bošnjačkog naroda tokom rasprave su naveli da je raspravom o Zakonu povrijeđen poslovnik, te da se Zakon ne može usvojiti u sadašnjem obliku za koji tvrde da je diskriminatoran.

Službena pisma u BiH su latinica i ćirilica.

Akademik Dževad Jahić za portal „Avaza“ kazao je da u ovom slučaju neophodno je zanemariti politički okvir ove odluke i bezobrazluk koja ona nosi.

– Neophodno je reći da svaki narod ima pravo na svoje pismo i jezik. Ono ni po čemu ne bi trebalo biti osporeno. Međutim pravo pitanje je kako se time manipulira i šta se želi postići. I kakve su namjere prema ostalima koji žive tu, to je ono što je ovdje apsurdno i neprihvatljivo – smatra Jahić.

Dodao je da se ćirilica ne može nazvati pismom srpskog naroda.

– To svi znaju i to je općepoznato. Ćirilica nije samo srpska i više puta je to utvrđeno. Oni koji se bave jezicima znaju da je ćirilica pismo koje ima tradiciju na ovim prostorima, a da ne govorimo o tzv. zapadnoj ćirilici odnosno bosančici.

Sve to spada u tradiciju ovih prostora i jezika. Ali svojatanje ćirilice se radi namjerno i nije tačno – naglasio je akademik Jahić.

Prema njegovim riječima, radi se o manipulaciji zajedničkih vrijednosti ovih prostora.

– Bilo koje uslovljavanje je kršenje prava drugih ljudi koji žive na teritoriji RS. Isključivost koja je navedena u zakonu ugrožava slobodu svakog građanina. Ne smije se niko prisiliti da koristi ćirilicu ili samo latinicu – zaključio je Jahić.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.