Vrlo jasne poruke iz američke ambasade: “Pozivamo da se širom BiH uklone simboli razdora!”

Ambasada SAD podržava svrsishodne aktivnosti koje doprinose pomirenju i izgradnji povjerenja. Veličanje ratnih zločinaca je neprihvatljivo, vrijeđa žrtve i produbljuje patnje žrtava i njihovih porodica. Istovremeno ugrožavajući mirnu budućnost Bosne i Hercegovine, saopšteno je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u Sarajevu.

Iz Ambasade SAD-a su još jednom podsjetili kako presude za ratne zločine ukazuju na individualnu odgovornost. I ne odnose se na jedan narod u cjelini.

“Značajni koraci ka pomirenju, kao što je nedavno uklanjanje ploče sa imenom Radovana Karadžića, što smo i pozdravili, ključni su za euroatlantski put Bosne i Hercegovine. Pozivamo lokalne lidere da u svojim zajednicama, širom zemlje, uklone simbole razdora. Te da se okrenu mirnoj i inkluzivnoj budućnosti”, navedeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.

Dodano je kako je Vlada SAD bila veoma jasna…

Ambasade SAD-a o genocidu

“Činjenica da je genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. je utvrđena i nepobitna. Nalazi višestrukih, kompetentnih, nezavisnih, međunarodnih organizacija, završno sa odlukom Međunarodnog suda pravde (MSP), utvrdili su da je u Srebrenici 1995. godine počinjen genocid. I to je neupitna činjenica. Nikakvi pokušaji da se negira genocid ne mogu promijeniti ovu istinu”. Poručeno je ovo za N1.

Mi smo i dalje razočarani retorikom koja dovodi u pitanje ove osnovne činjenice, navedeno je iz američke ambasade.

“Pozivamo sve da poštuju ove sudske odluke. Hrabro da se suoče s prošlošću i prihvate istinu. Bez obzira koliko je ona bolna. Kao najveći masakr počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i zločin protiv cjelokupnog čovječanstva, genocid u Srebrenici se nikada ne smije zaboraviti. I nikad se ne smije minimizirati”, saopšteno je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.

Odgovor Delegacije EU

Veličanje osuđenih ili optuženih ratnih zločinaca, revizionizam i poricanje dobro dokumentovanih i utvrđenih činjenica o ratnim zbivanjima, uključujući genocid i ratne zločine, stvaraju razdor u društvu i u suprotnosti su sa najosnovnijim evropskim vrijednostima, poručeno je za N1 iz Odjela za komunikacije Evropske unije u BiH.

“Poduzimanje konkretnih koraka na unapređenju okruženja pogodnog za pomirenje s ciljem prevazilaženja naslijeđa rata jedan je od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU. U tom pogledu, sve političke institucije i akteri u Bosni i Hercegovini trebaju iskazati svoje potpuno i nedvosmisleno opredjeljenje poštivanju vladavine prava. Kao i stvaranju okruženja pogodnog za pomirenje”, navedeno je.

To podrazumijeva, između ostalog, susprezanje od zapaljive retorike. Uklanjanje uvredljivih simbola iz javnih prostora i rad na projektima koji bi odgovorili na zajedničke potrebe svih građana, saopšteno je iz Odjela za komunikacije Evropske unije u BiH.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.