Beฤki dnevnik โWiener Zeitungโ u svom tekstu pod naslovom โJoe Biden i Balkanโ analizirao je kakvu bi ulogu za vrijeme svog mandata na podruฤju Balkana mogao imati novoizabrani ameriฤki predsjednik Joe Biden.
U nastavku proฤitajte kompletan sadrลพaj analize koju potpisuje istraลพivaฤ pri Austrijskom institutu za meฤunarodnu politiku Faruk Ajeti.
Vanjska politika zasigurno je jedna od najjaฤih strana novoizabranog ameriฤkog predsjednika. Biden je bio dugogodiลกnji senator (1973-2009.), a zatim i ฤlan, te kasnije i predsjednik Odbora za vanjske odnose sve dok nije preuzeo duลพnost potpredsjednika (2009-2017.), u vrijeme kada je predsjednik bio Barack Obama. Balkan predstavlja evropsku regiju u kojoj je Biden ukljuฤen od devedesetih godina te je upravo zahvaljujuฤi tome i stekao veliku struฤnost.
Nakon ลกto je 1993. godine posjetio Sarajevo, Biden je upozorio tadaลกnjeg ameriฤkog predsjednika Billa Clintona na srpsku agresiju u Bosni: โAko Srbi ne budu zaustavljeni, u Bosni ฤe se dogoditi genocid.โ Ondaลกnji ameriฤki drลพavni sekretar Warren Christopher nije se sloลพio s Bidenovim procjenama โ no dvije godine kasnije dogodilo se upravo ono ลกto je Biden ลพelio sprijeฤiti: genocid u Srebrenici. Biden je, takoฤer, bio uvjeren da ฤe se srbijanski predsjednik Slobodan Miloลกeviฤ, ukoliko bude imao odrijeลกene ruke u Bosni, odvaลพiti da upotrijebi vojnu silu i protiv kosovskih Albanaca.
Prethodne posjete Balkanu
Na balkanskoj sceni Biden se pojavio 1970-ih godina. Kao 37-godiลกnji senator, 1979. godine upoznao se s jugoslavenskim predsjednikom Josipom Brozom Titom tokom njegove prve posjete Jugoslaviji na sahrani Eduarda Kardelja (komunistiฤkog politiฤara i Titovog pratioca). A joลก od posjete ameriฤkog predsjednika Jimmyja Cartera 1980. godine (nakon Titove smrti), upravo je Biden, u ulozi ameriฤkog potpredsjednika, ponovo bio taj koji je kao najviลกi predstavnik SAD-a posjetio Beograd (2009. i 2016. godine).
Kao senator, zaloลพio se za intervenciju NATO-a u Bosni i bombardovanje Srbije 1999. godine tokom rata na Kosovu. Na sastanku s Miloลกeviฤem u Beogradu 1991. godine, nije se ustruฤavao srbijanskog voฤu etiketirati ratnim zloฤincem. Za razliku od Beograda, u kojem je doฤekan uz demonstracije, na Kosovu je Biden doลพivio neลกto potpuno suprotno. Godine 2016. trasa autoputa (u blizini ameriฤke vojne baze Bondsteel) izmeฤu Uroลกevca i Gnjilana izgraฤena je nakon posjete Bidenovog sina Beau Bidena III (umro od raka), koji je vodio kampanju za vladavinu zakona na Balkanu nakon rata na Kosovu.
Ameriฤki predsjedniฤki izbori, odrลพani 2020. godine, imat ฤe ogroman utjecaj na Balkanu, buduฤi da su Biden i njegova potpredsjednica Kamala Harris imali veliku podrลกku albanske/kosovske, bosanske i grฤke dijaspore u SAD-u tokom njihove predizborne kampanje. Njihov tim se sa tri odvojena strateลกka dokumenta obratio ovom biraฤkom tijelu i traลพio njihovu podrลกku. Zapravo, Biden se obavezao da ฤe se kao predsjednik ponaลกati kao โpouzdani prijatelj Bosne i Hercegovine, ลกto je i bio za vrijeme njenih najmraฤnijih dana โ rata i genocida, kao i tokom borbe za stabilnost i pravduโ. ล to se tiฤe Grฤke, ลพelio je usko saraฤivati sa vladom u Atini na promociji regionalne stabilnosti na istoฤnom Mediteranu i zaลกtititi grฤke interese od turskih ekspanzivnih ambicija.
Poฤetak novog dijaloga?
Biden je svoj zahtjev za podrลกku od albanske zajednice u SAD-u (koja se procjenjuje na oko milion ljudi) obrazloลพio time da je โdugogodiลกnji prijatelj Albanije i Kosova i albansko-ameriฤke zajedniceโ. Napokon, on je bio senator sa โizvanrednim glasom u Kongresu koji se usprotivio Miloลกeviฤevoj agresijiโ. โBranio je interese Kosova kad je paลพnja svijeta bila negdje drugdjeโ. Veฤina albanskih i kosovskih politiฤara bila je za Bidena, dok su Srbi pod predsjednikom Aleksandrom Vuฤiฤem manje-viลกe direktno podrลพavali Donalda Trumpa.
S ciljem normalizacije odnosa izmeฤu Priลกtine i Beograda, Biden je obeฤao da ฤe, za razliku od Trumpove administracije, pokuลกati oลพivjeti dijalog izmeฤu Kosova i Srbije u partnerstvu sa EU โkako bi se postigao stabilizacijski, poลกten i sveobuhvatan sporazum i omoguฤilo poลกtivanje teritorijalnog integriteta Kosova i puno meฤusobno priznanjeโ.
Biden, koji ima ฤvrsta transatlantska uvjerenja, tvrdi da su na Balkanu uvijek vladali mir i stabilnost kada su SAD i Evropa bile na istoj liniji. Bez te bliske saradnje Daytonski (1995.), Rambouillet (1999.), Ohridski (2001.) i Prespanski (2018.) sporazumi ne bi ni postojali, niti bi se Slovenija (2004.), Hrvatska (2009.), Albanija (2009.), Crna Gora (2017.) i Sjeverna Makedonija (2020.) prikljuฤile NATO-u, kao ลกto se ne bi desilo ni proลกirenje EU na Sloveniju (2004.) i Hrvatsku (2013.). Takoฤer danas ne bi bilo nezavisne Crne Gore (2006.) i Kosova (2008.). Niลกta od gore spomenutog ne bi bilo moguฤe bez uske bilateralne saradnje izmeฤu SAD-a i Evrope.
Bidenovo predsjedavanje neฤe rijeลกiti dugogodiลกnje probleme na Balkanu i u Evropi. Ali ฤe barem dominirati neki osjeฤaj razumijevanja. Kao iskusni (strani) politiฤar s transatlantskom pozadinom, Biden ostaje velika nada. Istovremeno to je, gledajuฤi iz povijesne perspektive, i podsjetnik, jer je upravo na Balkanu od presudnog znaฤaja vodstvo SAD-a bilo u nedavnoj proลกlosti.