Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske Nenadu Stevandiću i premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću koji su danas saslušani u Tužilaštvu BiH. Sud BiH se sada oglasio saopćenjem povodom današnje odluke.
Kako su saopćili iz Suda BiH, osumnjičeni Nenad Stevandić i Radovan Višković danas su dobrovoljno pristupili u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji branioca, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenih lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo napad na ustavni poredak.
“Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, osumnjičeni su izvedeni pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenim Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću ukinut pritvor,
s obzirom na to da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određena mjera zabrane obaveznog povremenog javljanja državnom organu”, navode iz Suda BiH.
Izrečena mjera zabrane po ovom rješenju može trajati dok za istom postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.
“Kontrola opravdanosti trajanja izrečene mjere zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca.
Osumnjičeni su posebno upozoreni da im se može odrediti pritvor ukoliko prekrše obaveze iz određene mjere zabrane”, dodaje se u saopćenju.
Baš kao u slučaju Dodika, kojem je pritvor ukinut prošlog petka, i Stevandiću i Viškoviću su određene mjere zabrane, što znači da raspisane centralne potjernice više nisu na snazi.
Određena im je mjera javljanja svakih 14 dana nadležnom policijskom organu – za Stevandića u Banjoj Luci, a Viškoviću u Milićima.
Stevandić i Višković su, zajedno s predsjednikom SNSD-a i predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, pod istragom Tužilaštva BiH zbog sumnje na udruživanje radi rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Postupak je pokrenut nakon donošenja odluka u entitetskim institucijama kojima se ignoriraju i odbacuju odluke Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika, što se u optužnici tumači kao napad na ustavno-pravni poredak države.
Za razliku od Dodika koji je krišom došao u Tužilaštvo BiH, Sud BiH je neposredno pred početak ročišta objavio informaciju o održavanju ročišta Stevandiću i Viškoviću.