Jasne poruke dolaze iz Amerike: Bezbjednost je najvažnija, smanjiti tenzije u Crnoj gori uoči ustoličenja mitropolita Joanikija

Sjedinjene Države pozvale su sve činioce, a posebno političke lidere u Crnoj Gori da doprinesu stišavanju tenzija, navodi se u odgovoru State Departmenta na upit Glasa Amerike uoči ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija na Cetinju.

“Javna bezbjednost je od suštinskog značaja i svi – posebno politički lideri – treba da učine svoj deo kako bi smanjili, a ne rasplamsali tenzije.

Crna Gora je prepoznata po zagovaranju različitosti i tolerancije – svi njeni građani treba da doprinesu kako bi se održala ta ponosna tradicija”, istaknuto je u odgovoru glasnogovornika State Departmenta, prenosi Glas Amerike.

Takođe, ukazano je da Sjedinjene Države podržavaju slobodu vjeroispovesti i izražavanja, uključujući mirno okupljanje i nesmetan rad novinara.

Mitropolija crnogorsko-primorska SPC je za nedjelju 5. septembar zakazala ustoličenje mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru što danima izaziva negodovanje dijela javnosti.

Šta je Crnogorcima Cetinje?

Crnogorska nacionalna udruženja, gotovo kompletna opozicija predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS) te predstavnici opštine protive se ustoličenju u Cetinjskom manastiru i najavljuju da će 5. septembra protestvovati u tom gradu.

Pol Mekarti, iz Međunarodnog republikanskog instituta, za zaoštravanje tenzija uoči najavljenog vjerskog događaja u organizaciji SPC okrivljuje sve strane koje bi, kako poručuje, trebalo da ublaže retoriku, piše Glas Amerike.

Edvard Džozef, sa Univerziteta Džons Hopkins, u trenutnoj situaciji vidi nastavak pokušaja da se, uz podršku Beograda i Moskve, promijeni prozapadna orjentacija crnogorske vlade.

Zabrinutost zbog stanja bezbjednosti pred najavljeno ustoličenje mitropolita crnogorsko primorskog SPC Joanikija na Cetinju 5. septembra. izrazilo je i Vijeće za nacionalnu bezbjednost Crne Gore.

Ranije su i iz kancelarije Ujedinjenih nacija (UN) u Crnoj Gori i Evropske unije (EU) u Briselu izrazili zabrinutost zbog rastućih tenzija, retorike podjela i netolerancije.

“Pozivamo sve, a posebno one na pozicijama autoriteta i uticaja, da svojim primjerom daju direktan doprinos smirivanju tenzija i izgradnji povjerenja”, saopštio je rezidentni koordinator Ujedinjenih nacija Piter Lundberg, u ime tima UN u Crnoj Gori.

I glasnogovornica Evropske komisije, Ana Pisonero poručila je da je izazivanje etničkih/vjerskih podjela i netolerancije “opasno za sigurnost i dobrobit svih građana”.

Na nekoliko lokacija na Cetinju u noći između 1. i 2. septembra polomljene su nadzorne kamere. Prvog septembra je došlo do incidenta između sveštenika i novinarske ekipe Televizije Crne Gore u Cetinjskom manastiru gdje je održan performans protiv mitropolita Joanikija ispred manastira.

U susret ustoličenju, 2. septembra zatvoren je jedini veći hotel na Cetinju zbog, kako je navedeno, propusta u poslovanju a ljekari opšte bolnice su dobili uputstvo da pacijente čije stanje to dozvoljava otpuste na kućno liječenje.

I dok iz Vlade upozoravaju na nepovoljnu bezbjednosnu situaciju povodom predstojećih događaja na Cetinju, ispred hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici u toku su pripreme za svečani doček patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija čiji je dolazak najavljen za subotu 4. septembra u popodnevnim satima.

Ustoličenje na Cetinju prisustvovaće patrijarh srpski Porfirije, episkopi i predstavnici crkvenih opština, prenosi Glas Amerike.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.