Poljoprivednici u BiH itekako zabrinuti, a kako i ne bi bili, sa zebnjom prate stanje: Preskupe su pripreme za proljetnu sjetvu

Poljoprivrednici sa zebnjom prate povećanje cijena goriva, mineralnih gnojiva i sjemena. Preskupa priprema za proljetnu sjetvu unijela je nemir među poljoprivrednike koji pamte i višegodišnju lošu poljoprivrednu politiku bh.vlasti.

„Onaj ko bude više radio, više će izgubiti“. Ovo je porazno višegodišnje postratno iskustvo bh. poljoprivrednika, koje u jednoj rečenici sažima Salko Bešić iz sela Svojat kod Živinica.

Destimulirajuća politika prema poljoprivredi negativne efekte posebno pokazuje u kriznim godinama, kakva će očito biti ova. Zbog enormno povećanih inputa za proljetnu sjetvu cijene poljoprivrednih proizvoda, da bi ta proizvodnja bila rentabilna, morali bi poskupjeti i više od 200 posto. Uz ovo treba uzeti u obzir još jedan veliki problem je nesiguran plasman poljoprivrednih poizvoda.

SALKO BEŠIĆ, poljoprivrednik, Svojat, Živinice

“Iskustva iz prve godine korone su bila katastrofalna. Govorim oni koji su trebali da preduzmu mjere, preduzeli su, i dali su sjemena i posijano je puno toga, ali došo je u vrijeme berbe da se daju u bescjenje ili baca, jer nema tržišta.“

Poljoprivredni stručnjaci godinama upozoravaju vlasti da bi ključni njihov potez trebao biti da osiguraju otkup viška poljoprivrednih proizvoda kako bi na taj način stimulisali veću poljoprivrednu proizvodnju. Međutim, očito je da vlasti imaju drugačije interese od poljoprivrednika.

SUAD SELIMOVIĆ, Gospodarska komora Tuzlanskog kantona

„Jednostano država neće da uđe u taj poslovni aranžman zato što je veliki uvozni lobi. Oni drže sve pod svojom kontrolom i sugurno da su u jednom tom odnosu sa institucijama vlasti, odnosno vladama i ministarstvima, jer jednostavno ukoliko fali hrane, sigurno ćete je prodati kada je uvezete. I to je ono što ograničava rast i razvoj poljoprivredne proizvodnje u Bosni i Hercegovini.“

Zbog ovoga poljoprivrednici svoj plan proljetne sjetve ograničavaju u odnosu na siguran plasman. Rast cijena mineralnih đubriva ove godine kompenziraju stavljajući na njive više stajnjaka sa lokalnih farmi.

SALKO BEŠIĆ, poljoprivrednik, Svojat, Živinice

“Proizvodim tako što mogu plasirati. Proizvodimo papriku, krastavce,patlidžan, buranije, lukove, uglavnom to što možete sresti na pijacama našim domaćim na štandu jednom sa malo bogatijom ponudom.“

U ovogodišnjem budžetu Tuzlanskog kantona za kantonalne robne rezerve planirano je 800 000 KM. Rebalansom budžeta, koji se očekuje u narednom mjesecu, ovaj iznos bi trebao biti značajno uvećan. Ako se ova najava realizuje, to bi moglo uticati na domaće poljoprivrednike da povećaju proizvodnju i tako direktno utiču na stabilizaciju cijena poljoprivrednih proizvoda.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.