Poruke iz Velike Britanije: Nadamo se da će donošenjem zakona o negiranju genocida prestati ponižavanje žrtava i njihovih najmilijih

Iz BH UK Networka uputili su snažne poruke nakon odluke Valentina Inzka, a oglasio se i Zaim Pašić, predsjednik ove krovne organizacije bosanskohercegovačkih udruženja u Velikoj Britaniji.

BH UK Network pozdravlja odluku Visokog predstavnik Valentina Inzka o nametanju zakona kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Kao krovna organizacija bosanskohercegovačkih udruženja u Velikoj Britaniji, BH UK Network već više od dvije i po decenije pruža psihološku i praktičnu pomoć našim građanima na Ostrvu koji su prezivjeli genocid. Znamo da je negiranje poslednja faza genocida u kojoj počinioci i njihovi nasljednici i simpatizeri negiraju da se desio bilo kakav zločin, uništavaju evidenciju i vrijeđaju svjedoke.

Godinama lobiramo da se zabrani negiranje genocida. Nadamo se da će donošenjem ovog zakona o negiranju prestati ponižavanje žrtava i njihovih najmilijih.

Zaim Pašić, predsjednik BH UK Networka je izjavio: “Došao je napokon i taj dan kada je Nj.E. Valentin Incko uradio ono što je trebalo već davno biti prepoznato od svih poštenih građana naše drage domovine Bosne i Hercegovine, da se jednom za sva vremena prepozna genocid kao i počinioci koji su i koji će odgovarati pred sudovima kako u Hagu tako i u državama bivše Jugoslavije. Ispred građana BiH u Velikoj Britaniji koristim priliku da se zahvalim g. Incku koji je sa kašnjenjem donio ispravnu odluku. Drago mi je da su Velika Britanija i mnoge države kroz svoje institucije prepoznale dešavanja tokom agresije na BiH kao genocid”

BH UK Network se zahvaljuje aktivnistima, prijateljima i organizacijama koji su godinama lobirali za donošenje zakona. Posebno se zahvaljujemo organizaciji Remembering Srebrenica koji su dali ogroman doprinos da se uz hiljade komemoracija širom Velike Britanije genocid u Srebrenici u UK obilježava i u Britanskom Parlamentu.

Uz pomoć organizacije “Remembering Srebrenica” na čijem se čelu nalaze Lord Bourne od Aberystwyta i Dr Waqar Azmi OBE i uz podršku ključnih osoba iz britanske vlade, sjećanje na Srebrenicu je oživljeno. Zahvaljujući Remembering Srebrenica, mnoge ratne priče su ispričane, bol i jecaj majki Srebrenice se čuo širom svijeta.

Predsjedavajući organizacije Sjećanja na Srebrenicu, dr. Waqar Azmi OBE rekao je: „Pozdravljamo davno zaostalu odluku visokog predstavnika da zabrani negiranje genocida i zločina protiv čovječnosti počinjenih u Bosni i Hercegovini, kao i promociju mržnje i veličanje onih koji su počinili najgore zločine na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata. Moramo biti vrlo jasni: poricanje ne samo da pogoršava bol i patnju preživjelih i prijeti procesu pomirenja, već ismijava zakone protiv genocida i zločina protiv čovječnosti.”

„Ovo nije trenutak za samozadovoljstvo, nego da i dalje budete na oprezu jer je neznanje plodno tlo za poricanje. Stoga ostaje imperativ da organizacije poput “Remembering Srebrenica” nastave odavati počast žrtvama bosanskog genocida, čuvaju svjedočenja preživjelih i educiraju ljude o posljedicama mržnje kako bi pomogle u izgradnji boljih, jačih i kohezivnijih zajednica “, rekao je dr. Waqar Azmi OBE.

Lejla Delić je dvadesetdvogodišnja djevojka čiji roditelji su preživjeli genocid u Srebrenici. Izgubila je više članova uže porodice. Trenutno zivi u Guildfordu. Ona i preživjeli članovi njene porodice godinama učestvuju na komemoracijama koje se organiziraju širom Velike Britanije i na taj način se bore protiv negatora genocida. “Zahvaljujem se i podržavam odluku visokog presednika. Ova odluka je trebala biti donesena mnogo ranije. Neka ova odluka bude smjernica nama mladima da ne zaboravimo šta se desilo našim roditeljima i rodbini. Radujem se da će ubuduće ljudi koji budu negirali zlocčne i genocid biti zakonski kažnjeni. Ujedno se nadam da ono što se deasilo mojoj porodici nikada i nikome neće ponoviti” izjavila je Lejla.

Ova odluka će donekle olakšati bol i patnje nedužnih svjedoka užasnog i svirepog zločina kao i genocida. Nadamo se da će se ubuduće drugačije razumijevati događaji tokom agresije na BiH i doći do iskrenog izvinjenja, oprosta i pomirenja – navode iz BH UK Network.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.