Neuobičajena situacija zavladala je večeras u Istočnom Sarajevu, gdje do zuba naoružani specijalci MUP-a Republike Srpske i pripadnici ličnog osiguranja Milorada Dodika čuvaju predsjednika entiteta, nakon što su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) pokušali da ga privedu.
Kako se saznaje lica mjesta, pripadnici SIPA-e ranije su stigli u Administrativni centar Vlade RS-a, gdje se Dodik nalazi, kako bi ga priveli po nalogu Suda BiH koji je protiv njega ranije raspisao centralnu potjernicu.
No, plan SIPA-e osujetili su pripadnici entitetskog MUP-a koji su stali u zaštitu čovjeka protiv kojeg je raspisana sudska potjernica.
Ovakav razvoj događaja otvara ozbiljna pitanja o vladavini prava i o tome koliko je entitetska policija pod direktnom političkom kontrolom.
Umjesto da djeluju u skladu sa zakonima države čiji su dio, organi RS-a ponovo demonstriraju lojalnost prema ličnosti, a ne prema pravnom sistemu.
Podsjećamo, osim Dodika, potjernice su raspisane i za premijera RS Radovana Viškovića te predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića, što svjedoči o dubini pravne i političke krize u ovom entitetu.
Dodik je danas ranije boravio u Šekovićima, gdje je prisustvovao ceremoniji pokretanja projekta gasifikacije istočnog dijela RS-a, a potom je stigao u Administrativni centar u Istočnom Sarajevu na sastanak sa lokalnim čelnicima.
Upravo tamo ga je zatekla SIPA, no entitetska policija mu je, po svemu sudeći, omogućila da ostane nedodirljiv – barem za sada.
“Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA bili u Admin centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi sa neizvršavanjem odluke Ustavnog Suda BiH.
Pokušali smo realizovali naredbu ali su pripadnici sipa spriječeni od strane MUP-a RS” kazala je Jelena Miovčić, glasnogovornica SIPA-e.
Prije više od mjesec dana za Dodikom i premijerom ovog entiteta Radovanom Viškovićem, te predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem je raspisana centralna potjernica.
Ranije im je Sud BiH odredio pritvor nakon što su odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, kad je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka.
Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.
Dodik je proglašen krivim da je od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.