Evropski parlament usvojio oštar izvještaj o Srbiji, u njemu se spominje i BiH: “Srbija se mora suzdržati od miješanja u unutrašnju politiku susjednih zemalja”

Evropski parlament (EP) je u srijedu usvojio izvještaj kojim oštro kritikuje vlasti u Srbiji, poziva Beograd da uskladi svoju vanjsku politiku s EU-om i proziva srbijanske vlasti, predvođene predsjednikom Aleksandrom Vučićem, zbog napada na demonstrante i opoziciju. Izvještaj, koji je pripremio hrvatski eurozastupnik Tonino Picula, stalni izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, izražava zabrinutost za stanje demokratije i vladavine prava te poziva Beograd da unaprijedi unutrašnji politički dijalog, normalizuje odnose s Kosovom i potpuno uskladi vanjsku politiku s EU-om.

Izvještaj je usvojen sa 419 glasova za, 113 protiv i 88 suzdržanih.

U izvještaju se izražava žaljenje zbog toga što Srbija i dalje održava bliske odnose s Rusijom, te zbog pada javne podrške članstvu u EU-u uz sve veću podršku Putinovom režimu. Ocjenjuje se da je takvo stanje rezultat dugogodišnje antievropske i proruske retorike medija pod kontrolom vlasti.

Navodi se i da Rusija koristi svoj utjecaj u Srbiji kako bi pokušala destabilizovati susjedne suverene države, miješati se u njihovu politiku i prijetiti im, te ugroziti evropsku budućnost Srbije. Takođe se upozorava da Srbija pokušava stvoriti sferu uticaja kojom podriva suverenitet susjednih zemalja.

Srbija se, stoji u izvještaju, mora suzdržati od miješanja u unutrašnju politiku susjednih zemalja zapadnog Balkana, uključujući neustavno obilježavanje tzv. dana Republike Srpske u Bosni i Hercegovini i dovođenje u pitanje sudskih odluka BiH.

Tragedija u Novom Sadu u fokusu

Evropski parlament usvojio je izvještaj dok Srbiju potresaju protesti i kontraprotesti koje organizuje vlast zbog nesreće na željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024, u kojoj je poginulo 16 osoba.

EP traži sprovođenje cjelovite i transparentne sudske istrage, te ističe potrebu da se ispita koliko je korupcija doprinijela snižavanju sigurnosnih standarda i izazvala tragediju, što je i jedan od ključnih zahtjeva demonstranata, među kojima su prednjačili studenti.

Picula: Pad nadstrešnice simbol problema u Srbiji

Predstavljajući izvještaj o Srbiji za 2023. i 2024. godinu, Picula je ocijenio da je „pad nadstrešnice na stanici u Novom Sadu postao tragičan simbol sistemske korupcije, nepotizma i neadekvatnih kontrolnih mehanizama koji bi morali štititi građane“.

Dodao je da Srbija ima ozbiljne nedostatke u izbornom zakonodavstvu, da mediji uglavnom nisu slobodni niti dostupni svima, da regulatorna tijela ne funkcionišu, a pravosuđe selektivno dijeli pravdu, dok se oni koji ukazuju na probleme izlažu javnim napadima.

Picula je naveo i zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka demonstranata, upotrebe neidentifikovanih ilegalnih sredstava, uključivanja ruskih službi u istrage, kao i protjerivanja građana EU zbog objava na društvenim mrežama. Posebno je istakao odbijanje Srbije da se uskladi sa geopolitičkim opredjeljenjem EU i uvede sankcije Rusiji.

Evropski parlamentarci o „srpskom svijetu“

HDZ-ov eurozastupnik Davor Ivo Stier podržao je izvještaj u ime Evropske narodne partije i naglasio da se očekuje jasno odbacivanje koncepta „srpskog svijeta“, dok je njegov stranački kolega Tomislav Sokol ocijenio da je „srpski hegemonizam dublji problem od samog Vučića“ i da Srbiji nema mjesta u EU dok se ne suoči sa svojim zabludama.

Stephen Nicola Bartulica (DOMiNO/ECR) poručio je studentima iz Srbije da zalaganje za evropske vrijednosti podrazumijeva i pomirenje s Hrvatskom i priznanje krivnje za devedesete.

Studenti iz Srbije u Strasbourgu i Bruxellesu

Raspravi su prisustvovali i studenti iz Srbije koji pješice i biciklima putuju do Bruxellesa kako bi evropskim institucijama iznijeli svoje zahtjeve. Prije toga, u aprilu, studenti na biciklima stigli su u Strasbourg, gdje su ih dočekali europoslanici iz Hrvatske, Slovenije i Francuske.

Gordan Bosanac iz Zelenih predao je pismo studenata predsjednici EP-a Roberti Metsoli, a studenti će se naredne sedmice sastati s evropskim zvaničnicima u Bruxellesu.

Promjena odnosa EU prema Srbiji

Evropski parlament je do sada bio najkritičniji prema vlastima Aleksandra Vučića, dok su druge evropske institucije bile suzdržanije. Picula ističe da je Vučić dugo bio smatran ključnim sagovornikom u Briselu, ali da se sada percepcija mijenja, posebno nakon višemjesečnih protesta.

“Vučić više nije percipiran kao partner kakav je bio prije tri-četiri godine, ni u Briselu, ni u Washingtonu”, rekao je Picula, dodajući da multivektorska politika koju vodi Vučić dolazi u ozbiljnu krizu.

Bosanac se slaže da se percepcija mijenja i da se sada uvažavaju zahtjevi građana Srbije.

“Vučić je izgubio kredibilitet i kompas, a zahtjev za prijevremenim izborima dodatno mu ugrožava poziciju”, rekao je Bosanac.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.