Kada u Narodnu skupštinu Republike Srpske stigne bilo kakav prijedlog (odluka, inicijativa, zakon i dr.) od predsjednika RS, Vlade RS ili poslanika vladajuće većine, po pravilu to prolazi bez ikakvih problema u parlamentarnu proceduru, pogotovo ako je riječ o nečemu što najavi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Tako je bilo sve do četvrtka, 15. maja 2025. godine.
Tada je, na opšte iznenađenje, prije svih Nenada Stevandića, predsjednika najvišeg zakonodavnog tijela Republike Srpske, odbijen prijedlog poslanika vladajuće većine predvođene SNSD-om, da se na dnevni red redovne sjednice po hitnom postupku uvrsti Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, a kojim se predviđa ukidanje finansiranja svih partija iz budžeta RS.
Sve dobija na težini jer je zakon prethodno najavljen upravo od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, a kao odgovor na odluku Kristijana Šmita da ukine finansiranje iz budžeta BiH za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.
Možda baš zbog toga ne iznenađuje način na koji je Nenad Stevandić, prvi čovjek US, prokomentarisao rezultate glasanja.
“Opa”, izgovorio je Stevandić nakon što je vidio da prijedlog vladajuće većine nema potrebnih 42 glasa, koliko je natpolovična većina u NS RS, iako su u trenutku glasanja u sali parlamenta Srpske bila prisutna 44 poslanika većine.
To je automatski značilo da za prijedlog nisu glasali svi poslanici većine, a to se, kako smo se uvjerili provjerivši rezultate glasanja prisutnih poslanika, ispostavilo tačnim.
Naime, u trenutku odlučivanja u Skupštini je bilo prisutno 65 poslanika. Glasalo je njih 58, dok sedam poslanika uopšte nije glasalo. Glas za dalo je 40 poslanika, a protiv je bilo njih 18, i svi su, očekivano, bili iz opozicije.
Takođe, očekivano je i to da je 40 poslanika vlasti dalo podršku prijedlogu zakona, od čega 28 iz SNSD-a, dva iz SP-a, tri iz Kluba NPS – DNS, četiri iz Ujedinjene Srpske i tri iz SPS – Demos.
Dakle, bilo je jasno da su “krivci” među sedmoro poslanika koji uopšte nisu glasali.
A uvidom u rezultate glasanja dostupne na sajtu Narodne skupštine RS, od sedam poslanika koji nisu glasali četvoro je iz reda skupštinske većine, i to svi iz različitih stranaka.
Među njima je bio i Slavenko Ristić, a razlog što je to zanimljivo jeste što je on poslanik u Klubu SNSD-a. Ostalih troje su Spomenka Stevanović iz Demosa, Kostadin Vasić iz Ujedinjene Srpske i Zoran Kokanović iz Socijalističke partije.
Ovakav epilog svakako da je iznenađujući za vladajuću većinu, ali prvenstveno za SNSD. Sigurno je da ni sam Dodik, ma šta ko pričao, nije vjerovao da se nešto ovako može dogoditi, pogotovo nakon njegovih izjava da koalicija okupljena oko SNSD-a ima gotovo pa dvotrećinsku većinu u NS RS.
Sve što se u četvrtak dogodilo u parlamentu RS prije svega to što su neposlušnost Dodiku dali čak i njegovi iz SNSD-a, a ne samo dio poslanika koalicije, ponovo na dnevni red vraća pitanja da li je aktuelna većina u ozbiljnoj krizi, te da li su koalicioni partneri na neki način počeli “misliti i svojom glavom”, a ne samo prećutno dizati ruke za svaki prijedlog.
Za Nebojšu Tojagića, političkog analitičara, ključno u ovoj priči je to što su SNSD i US obustavljene isplate na svim budžetskim nivoima u BiH (od opštinskog do državnog).
To je, kaže, pokazalo da Kristijan Šmit nije baš turista, kako to predstavljaju nadležni u Srpskoj, a da su toga, dodaje, svjesni i Dodikovi i Stevandićevi koalicioni partneri.
“Svjesni su da se spisak nepoželjnih stranaka i lidera uvijek može proširiti. S druge strane, zašto bi sami sebi uskratili finansiranje i to godinu dana pred izbore”, smatra Tojagić.
Navodi da bi skupštinska dešavanja mogla značiti određene promjene u koaliciji.
“Koalicioni partneri očito počinju da razmišljaju svojom glavom, što bi svakako moglo da dovede i do preispitivanje odnosa unutar koalicije, posebno kada se započne sa dogovorima oko izbora predsjednika Republike Srpske, srpskog člana Predsjedništva BiH, ali i ministara u Vladi RS”, rekao je Tojagić za “Nezavisne novine”.
Novinar Darko Momić kaže da koalicioni partneri SNSD-a nemaju hrabrosti da se ozbiljno usprotive Miloradu Dodiku, ali vjeruje da bi mu rado vidjeli leđa.
“Siguran sam da većina koalicionih partnera, a slobodno se može reći i svi, ne bi imali ništa protiv da vide Dodikov politički kraj, pri čemu nemaju ni volje ni hrabrosti da tome doprinesu”, kaže Momić.
Kada je u pitanju njihovo glasanje protiv uvrštavanja zakona o finansiranju političkih partija u dnevni red Narodne skupštine, on ne smatra da je to početak neke njihove pobune.
“Prije bih rekao da su Đokić, Čubrilović i Banjac objasnili Dodiku i Stevandiću da je predlaganje tog zakona bespotrebno tjeranje inata i da nema smisla da njihove partije trpe finansijske posljedice zbog čistog tjeranja inata.
Ponavljam, svi oni bi rado vidjeli leđa Dodiku, ali ne smiju da povuku bilo kakav potez koji bi Dodik mogao da protumači kao udar na njega.
Vjerujem da bez njegove saglasnosti ne bi smjeli da ne dođu ni na sastanak u Doboju prije dva dana”, rekao je Momić za “Nezavisne”.