Agius: “Da Praljak nije počinio samoubistvo tako javno, malo ko van Hrvatske i BiH bi znao da je on presuđeni ratni zločinac.

Uoči 30. godišnjice od početka opsade grada Sarajva, u zemlji boravi i predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove i prvi izabrani sudac u Haškom tribunalu za bivšu Jugoslaviju, Carmel Agius.

U intervjuu za N1 govorio je o svom ličnom putu do, za njega neočekivanog mjesta, sudije ICTY-a, ali i o višedecenijskom iskustvu na slučajevima ratnih zločina na prostoru Balkana.

Agius je komentiarisao i incident u slučaju Praljak.

Ratni zločinac Slobodan Praljak ispio je otrov u haškoj sudnici nakon što je osuđen na 20 godina zatvora zajedno sa još petoricom bivših lidera tzv. Herceg-Bosne.

“Da nije počinio samoubistvo u sudnici tako javno, malo ko van Hrvatske i Bosne i Hercegovine bi znao da je on presuđeni ratni zločinac. Ovako, cijeli svijet zna.” – rekao je Agius, prenosi N1.

Sud je utvrdio da je Praljak bio dio udruženog zločinačkog poduhvata, na čijem čelu je bio Franjo Tuđman. Prvostepenom presudom lideri Hrvata u BiH osuđeni su na ukupno 111 godina zatvora za zločine od 1992. do 1994. godine u Hercegovini i srednjoj Bosni.

Tokom čitanja presude, Praljak je ustao, rekao da on nije ratni zločinac nakon čega je popio otrov za koji i dalje nije poznato kako ga je unio u sudnicu.

Podsjećamo, Agius je prošle godine povukao paralelu i između negiranja nauke odnosno postojanja koronavirusa s negiranjem genocida.

“Pandemija je promijenila načine na koji obilježavamo genocid, ali ni na koji način nije promijenila odlučnost da se okupimo i zajednički sjećamo.

U mnogim aspektima zajednička opasnost nas je međusobno približila. Lično sam zadivljen ponovnim proživljavanjem solidarnosti različitim zajednicama protiv pandemije.

Istovremeno svjedoci smo ponovnog doživljavanja negiranja nauke širom svijeta koji se ispoljava negiranjem postojanja virusa ili protivljenjem kampanjama vakcinacije”, kazao je.

Dodaje da ovo treba poslužiti kao poučna priča koliko je zaista važna borba za istinu, ističući da žrtve znaju da je ta borba od suštinskog značaja.

“Mnogi od vas lično su doživjeli razočarenje i frustraciju vidjevši kako se ljudska podložnost manipulaciji nemilosrdno eksploatiše od strane onih koji nastoje negirati istinu, kako bi ostvarili svoje političke ciljeve.

Nažalost više od dvije decenije negiranja genocida postalo je omiljeno sredstvo da se ljudi ove zemlje i dalje dijele na nas i njih.

Upravo to je donijelo toliko patnje pored užasnih događaja koji su se dogodili prije 26 godina. Jednako kao što se negiranje nauke može zvati besramno tako i dalje duboko potresa negiranje genocida. Vrijeme neće promijenit činjenice. Nijedan sukob u svijetu nije bolje dokumentovan od sukoba nakon raspada Jugoslavije”, kazao je.

Nastavlja da je izricanje drugostepene presude Ratku Mladiću, potvrdilo genocid.

“Bit ću otvoren i iskren, očigledno je koliko ovaj kontekst užasno i dalje prodire bolnu istinu. Šta više ova zlonamjerna taktika je obmana. Odgovornost za užase iz jula 1995. godine ne potežu se ni na jednu zajednicu, etničku grupu, ta odgovornost isklučivo je na pojedinicima.

Njihova imena znamo. Vaša dužnost je da se sjećate i da ne dozvolite da se ikada slično dogodi. Uvjeravam vas da ćemo i dalje davati sve od sebe da istina iz jula 1995. godine i dalje živi”, kazao je.

Završio je odavanjem najdubljeg poštovanja svim žrtvama iz jula 1995. godine, među kojima su i one koje koje će danas biti ukopane.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.