Nakon što se pojavio pred Sudom BiH, Dodiku su ukinute mjere pritvora. Oštre su reakcije kojima se čelnik bosanskohercegovačkog entiteta RS optužuje za izdaju, a pravosuđe za dvostruke standarde. O ovome govori i politička analitičarka Tanja Topić, koja upozorava da se Dodiku dozvoljava da se poigrava sa državnim poretkom.
Poslije višemjesečnog ignoriranja poziva pravosudnih institucija, predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik pojavio se u petak (4. jula) pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Sud BiH je, na prijedlog Tužilaštva, odbacio zahtjev za određivanje pritvora, što je izazvalo lavinu političkih reakcija – od slavlja u Dodikovom SNSD-u (Savez nezavisnih socijaldemokrata) do oštrih kritika na račun pravne države, ali i samog Dodika.
Nakon što je u večernjim satima, u pratnji advokata Gorana Bubića, boravio u prostorijama Tužilaštva i Suda BiH, gdje mu je održano ročište, Dodik se kratko obratio javnosti rekavši da odluku o ukidanju pritvora smatra “važnom”, ali da se osjeća “umorno od svega”, a ne slavodobitno. Ipak, u Banjoj Luci se slavilo – uz Dodika su bili njegovi najbliži saradnici, uključujući predsjedavajuću Predsjedništva BiH Željku Cvijanović, koja je poručila da su u SNSD-u i RS-u “navikli da pobjeđuju”.
“Dodik prekršio zakone RS-a dolaskom u Sud BiH”
Dok provladini mediji u RS ističu kako je Dodik “ponizio” Sud BiH, opozicija i dio građanskih stranaka oštro kritikuju njegov postupak. Predsjednik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović za DW tvrdi da je Dodik samim dolaskom u Tužilaštvo i Sud BiH prekršio zakone RS-a koje je prethodno inicirao, a koji suspenduju djelovanje pravosudnih institucija BiH na teritoriji tog entiteta.
“Dodik je kukavica koja je podvila rep”, kazao je Vukanović. “Da ima pravde i zakona, policija RS-a sada bi ga trebala uhapsiti jer je sve mjesecima držao u vanrednom stanju, doveo policajce u situaciju da odgovaraju, a sada ih ostavio na cjedilu.” Dodaje da je “srbovanje palo u vodu” te poziva na održavanje posebne sjednice Narodne skupštine RS-a, jer je Dodik, kako tvrdi, “pogazio” njene odluke.
SDS: “Dodik došao u Sud koji ne priznaje – da prizna ono zbog čega je osumnjičen”
“Car je go”, poručila je Srpska demokratska stranka, najveća opoziciona snaga u Republici Srpskoj. U saopćenju navode da je “onaj koji je potpisao zakon o zabrani djelovanja Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA-e na teritoriji RS-a, prijetio oduzimanjem imovine Srbima koji ne napuste te institucije, podizao tenzije i inicirao konfrontaciju pripadnika SIPA-e i MUP-a RS-a – sve to zaboravio i oborene glave otišao pred Sud i Tužilaštvo koje ne priznaje, i to u Sarajevo”. Dodaju da je otišao “da prizna ono zbog čega je osumnjičen – da ruši ustavni poredak”.
Banjalučki gradonačelnik i lider Partije demokratskog progresa Draško Stanivuković cinično je komentirao da se Dodik “ušunjao u instituciju koju ne priznaje”. Tvrdi i da je sve bilo organizirano daleko od očiju javnosti kako bi se izbjegla politička odgovornost i šteta.
Kritike pravosuđu: “Da li bi neko drugi imao isti tretman?”
Reakcije su stigle i iz Federacije BiH. Naša stranka uputila je pitanje Tužilaštvu zbog čega Dodik nije zadržan u pritvoru i zašto je ročište bilo zatvoreno za javnost. “Transparentnost je ključ povjerenja u pravosuđe”, poručuju iz stranke, tražeći javno obrazloženje odluka.
“Bez obzira na njegovo dobrovoljno javljanje, Dodik je formalno bio osoba u bjekstvu. Postavlja se logično pitanje: da li bi bilo ko drugi u istoj situaciji dobio isti tretman? Dodik je odbio da primi nalog za hapšenje od SIPA-e, koristeći se institucionalnom zaštitom i oružanom silom MUP-a RS-a. Ako ga tada u Istočnom Sarajevu nije bilo moguće privesti iz bezbjednosnih razloga, kako je sada moguće da u Sarajevu, bez zaštite policije RS-a, bude faktički oslobođen?”, pitaju iz Naše stranke.
Čovjek iznad zakona
Za DW govori i politička analitičarka Tanja Topić, koja upozorava da se Dodiku dozvoljava da se poigrava sa državnim poretkom. “Milorad Dodik je očito iznad zakona – čovjek kojem je dozvoljeno da krši pravni poredak i da se poigrava sa državom na način koji njemu odgovara.”
Topić vjeruje da će Dodik i ovaj slučaj iskoristiti da predstavi sebe kao pobjednika, koji je nadmudrio međunarodnu zajednicu i ponizio saradnike koji su, kršeći zakone, stajali ispred njega.
“U takvoj režiji, on ispada pobjednik, dok je poraženi – pravni sistem BiH. Dodiku je, čini se, dozvoljeno da krši zakone koji mu ne odgovaraju – budući da ih, kada zatreba, i sam kroji, a zatim izigrava”, zaključuje Topić.
Slično razočaranje izražava i kolumnista Dragan Bursać, koji kaže da je “ovo poraz države BiH”. “Dodik je pokazao da smo svi jednaki pred sudom, samo je Dodik jednakiji.
I kako se sada osjeća Sena Uzunović, sutkinja u procesu protiv Dodika, nakon svega? Prevareno? Izdano? Razočarano? A kako je svima nama? Jad, bijeda i čemer države koja funkcioniše na jaranskoj ‘bruda’ ideologiji dogovora i teferiča”, kaže Bursać za DW.