Sva suština ovog današnjeg raspravljanja je da nas spriječe da nastavimo ovu sjednicu, naravno mi ne odustajemo od toga i vjerujemo da ćemo kad-tad raspraviti, kazala je ona misleći na izbornu reformu. Marina Pendeš, delegatkinja HDZ-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, obratila se medijima nakon prekida današnje sjednice.
Ona je, kako kaže, razočarana prekidom sjednice odnosno time što nije bilo rasprave o HDZ-ovom prijedlogu izmjena Izbornog zakona.
-Jako nam je žao da je Klub Bošnjaka, potpomognut Miletićem ovo radio, da od 11 sati pričamo o nečemu što nije tačno. Istina je da je otvorena 12. sjednica.
Pokušavajući da se ne raspravlja o Izbornom zakonu i izmjenama zakona o plaćanju, doveli smo se u ovu situaciju, kad su se iscrpile sve moguće replike, da se zaustavi proces i ne nastavi sjednica, rekla je Pendeš.
Potom se obrušila na predsjedavajućeg Kluba Bošnjaka, Šefika Džaferovića, kazavši da je suština njegovog nacionalnog interesa da spriječi Hrvate da osnuju svoj javni servis i kanal na hrvatskom jeziku u BiH, kao i da šalje na ocjenu ustavnosti njihove prijedloge izmjena Izbornog zakona.
-Sva suština ovog današnjeg raspravljanja je da nas spriječe da nastavimo ovu sjednicu, naravno mi ne odustajemo od toga i vjerujemo da ćemo kad-tad raspraviti, jer BiH je zahvaljujući Hrvatima cjelovita, jedinstvena i ovakva kakva jeste, a neki su se nekad zaklinjali kako je AVNOJ-evska BiH jako bitna, pa samo ih podsjećam da se i u toj BiH spominju tri konstitutivna naroda, kao i u Dejtonu, zaključila je Pendeš.
I sam Džaferović se ranije oglasio.
“Nećemo dozvoliti da se ide na narednu sjednicu dok se ne završi pitanje smjene predsjedavajućeg Doma naroda Špirića i dvojice ministara iz SNSD-a.
Ništa nećemo rušiti, nastavit ćemo se poslovničkim sredstvima boriti. To nije rušenje kvoruma, nego borba protiv onih koji beskrupulozno krše poslovnik i vrijeđaju nam dostojanstvo već nekoliko sjednica. Dakle, borit ćemo se sredstvima koja su nam na raspolaganju”, poručio je.
Upitan da li bi takav način borbe predstavljao blokadu s obzirom na to da se istim poslovničkim mogućnostima obaranja kvoruma koriste i SNSD-ovi delegati, Džaferović ističe da su te dvije stvari neuporedive – jedni traže vraćanje na Poslovnik o radu, a drugi izbjegavaju raspravljati o smjeni svojih kadrova.
“Kako možete porediti to? Dođemo do tačke dnevnog reda koja govori o smjeni predsjedavajućeg i ministara i onda trojica delegata napuste sjednicu i uskrate kvorum, zatim dođemo u situaciju kada se nastavi kršiti Poslovnik, umjesto da se nastavi s prekinutom sjednicom kad se uspostavi kvorum, to se pitanje zabvoravi kao da ga nema.
Našu reakciju i eventualni izostanak sa sjednice porediti s tom situacijom nije normalno”, kazao je Džaferović.