Reis Kavazović poslao jasnu poruku: “Ne bojim se velikog broja neprijatelja koji je pred nama”

Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini poručio je iz Ratne džamije na Igmanu da je Bedr paradigma borbe za slobodu. Bolju i sretniju budućnost u našoj Bosni i Hercegovini. Kazao je kako je neophodno biti ustrajan u borbi i dosljedan u slijeđenju cilja slobodne i prosperitetne države.

U džamiji na Igmanu je nakon akšam namaza proučena “Bedrija”. Održan je posebni program kao centralni događaj Islamske zajednice. Povodom obilježavanja Lejletul-Bedra.

Govoreći o Bedru, reis Kavazović je kazao kako je to događaj koji daje lekcije svakom muslimanu i muslimanki. Te kako pobjeda na Bedru sadrži i mnogo važnih poruka.

Reis Kavazović: Cilj je dostižan

“Za zajednicu koja vjeruje i bori se brojke nisu presudne. Za zajednicu koja uloži trud i osloni se na dragog Boga pobjeda je dostižna. Zajednica koja ispred sebe ima cilj i koja je spremna na žrtvu, on joj je dostižan. Vođa koji ne podcjenuje članove svoje zajednice. Koji se s njima savjetuje… Vodi zajednicu pravim putem do pobjede. S Bedra su se muslimani vratili jači. No što su otišli na njega”, poručio je Kavazović.

Dodao je kako snaga muslimana tada nije bila u njihovoj vojnoj moći. Već u moralnoj sili, koju je i poslanik Muhammed definirao riječima:

“Vratili smo se iz male bitke u veliku. To je bitka s nama samima. S našim slabostima.”

Reis Kavazović dalje navodi kako je svaka zajednica ljudi koja vjeruje i bori se. Koja je spremna suočiti s sobom. Sa svojim slabostima – sposobna je da raste i razvija se.

“Mi bosanski muslimani imali smo naš Bedr mnogo puta u povijesti. Sve su to bile male bitke koje su završene. Najveću stalno vodimo. U njoj smo svaki dan i svaku noć. To je bitka s našim slabostima. Kojih ima kao korova u vrtu. Kod svakog od nas i u našem narodu”, poručio je Kavazović.

Bitka s našim porocima i grijesima

Podsjetio je i na riječi halife hazreti Omera. On je kazao:

“Ne bojim se velikog broja neprijatelja koji je pred nama. Strah me velikog broja grijeha i poroka koji su u nama.”

Kavazović je svoje obraćanje završio riječima:

“Pobjede u borbi u s našim dušmanima ne može biti ukoliko ne dobijemo bitku s našim porocima i grijesima. Mržnjom i prevarama. Lažima i podmetanjima. Pljačkama javnih dobara i zakidanja prava ljudi. Za muslimana borba sa svojim slabostima nikada ne prestaje. Bedr je paradigma borbe za slobodu. Bolju i sretniju budućnost u našoj BiH. Zato se borimo i budimo ustrajni u toj borbi. Neka nas ne obuzimaju malodušnost i beznađe. Budimo odlučni i dosljedni u slijeđenju našeg cilja. Slobodna i prosperitetna naša domovina, Bosna i Hercegovina.”

Učenje “Bedrije” je jedan od značajnijih načina čuvanja sjećanja na Bedr u vjerskoj praksi muslimana Bosne i Hercegovine. “Bedrija” je arapski tekst u prozi u obliku dove. U njemu se po arapskoj abecedi spominju imena svih 313 učesnika u bitki na Bedru.

Učenje Bedrije stoljećima u Bosni i Hercegovini bio je znak sjećanja na šehide Bedra. Ali i crpljenje duhovne snage iz ovog događaja za prevazilaženje problema sa kojima su se muslimani u vrijeme različitih državnih stega i kušnji susretali. Bedrija se učila i u drugim dijelovima muslimanskog svijeta. Na prostorima Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini se učila u porodičnom krugu Merhemići, Mujezinovići i drugi. Zatim u Tabačkom mesdžidu i tekiji „Nadmlini“ u Sarajevu, a ovim programima je prisustvovao i reisu-l-ulema.

Tradicija Bedrije dolazi sa čvrstom vezom šehida Bedra i šehida Bosne i Hercegovine, javlja Anadolija.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.