SDP BiH o sastanku Vučića i Dodika u Beogradu: “Razgovor se ne vodi između fiktivnih vladara naroda”

“Mi, u Socijaldemokratskoj partiji Bosne i Hercegovine, smo opredjeljeni očuvanju mira, teritorijalnog integriteta, nezavisnosti i suvereniteta Bosne i Hercegovine”, podsjećaju iz SDP-a i komentiraju jučerašnji sastanak Milorada Dodika i Aleksandra Vučića.

Ističu kako se nadaju da posljednje izjave nakon sastanka Aleksandra Vučića sa Miloradom Dodikom pokazuju da su i oni shvatili u kakvu je avanturu Dodik krenuo, te da ničija funkcija nije vrijedna ugrožavanja mira i stabilnosti kompletne regije.

“Naravno da razgovor nema alternative. Još jednom želimo ukazati na činjenicu da se problemi trebaju i mogu rješavati u okviru ustavnih i zakonskih ovlaštenja isključivo u institucijama Bosne i Hercegovine, Parlamentu, Predsjedništvu i Vijeću ministara.

Zato smatramo da je dobro znati kako Vučić kontrolira Dodika, ali to ni na koji način ne znači da se može miješati u naše unutrašnje odnose”, ističu iz SDP BiH i naglašavaju:

“Vrijeme je da shvate i on i svi drugi sa sličnim pretenzijama kako kao predsjednik susjedne države partnera za razgovor ima isključivo u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.

Zato ne postoji racionalno obrazloženje njegovoj kontinuiranoj podršci secesionistima i rušiteljima mirovnog sporazuma, što je i sada pokušao uraditi navodnim suprotstavljanjem sankcijama koje će evidentino doći”.

Tvrde kako ne treba ići daleko u istoriju da bi vidjeli kako su međunarodnom sudu pravde isporučeni za Srbiju puno bitniji likovi, a da to ne bi bio slučaj sa Dodikom.

U nastavku pročitajte saopćenje SDP BiH:

“Svjesni su toga očito i učesnici sastanka u Beogradu. Zato su još jednom pokušali negirati i poniziti Bosnu i Hercegovinu i njene institucije, tražeći rješenje u navodnom dijalogu “Srba i Bošnjaka“, pozivanjem na razgovor Bakira Izetbegovića, kao da se radi o plemenskim vođama Bošnjaka i Srba.

Nije Srbija nikakav garant Dejtonskog sporazuma i jedino je moguće dijalog voditi na nivou dvije države, Srbije i Bosne i Hercegovine, kroz institucije sistema.

U konačnici dobro je da je i Milorad Dodik malo reterirao u svojim izjvama, ali, po običaju, opet nije propustio priliku iznijeti svoje teze kako je Bosna i Hercegovina „nefunkcionalna država“ ili međunarodni “eksperiment”, što je govorio više puta u prošlosti.

Međutim, njegova teza kako je nešto oteto od RS pokazuje koliko se čovjek pogubio u svojoj slijepoj želji da sačuva svoje pozicije.

Niko nije ništa oteo od RS. Bosna i Hercegovina ima svoj Ustav i Ustavni sud koji svoje odluke donosi na osnovu tog Ustava. Daleko bi otišli ako bi se sada vraćali u istoriju da utvrdimo ko je, kada i na koji način nešto otuđio u Bosni i Hercegovini.

Institucije države jesu nefukcionalne zbog nesposobne i korumpirane vlasti, ali i zbog činjenice da politički lideri tog dijela države BiH ne odustaju od plemenskog koncepta teritorijalizacije prava i sloboda.

Tim opstruiranjem i osujećivanjem države od ispunjenja njenih osnovnih funkcija zapravo samo potvrđuju istinu prema kojoj je u stvari RS nefunkcionalna u okvirima države kao neuspješan administrativni „eksperiment“.

Krajnje je vrijeme da se prekine suluda blokada rada instistucija Bosne i Hercegovine, da Predsjedništvo, Parlament i Vijeće ministara konačno počnu raditi u korist građana Bosne i Hercegovine koji su ih birali, te na ispunjavanju uslova za pristupanje EU i NATO jer je to jedini garant da nam se ovakve stvari više ne dešavaju.

Naravno da očekujemo konkretnu akciju jedine dvije instance koje i po zakonu i Daytonu imaju pravo, obavezu i odgovornost djelovati kada se dovodi u pitanje mir i stabilnost u našoj zemlji.

To su Tužilaštvo Bosne i Hercegovine i Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. Njihova šutnja mora biti prekinuta njihovim djelovanjem!”, navodi se u saopćenju SDP-a BiH.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.