Ustavni ekspert Kasim Trnka o “jedinoj rečenici” na koju se poziva vlast u RS-u kad govori o “izvornom” Daytonu

Osnovni koncept Daytona je bio da osigura privilegovanu poziciju konstitutivnih naroda, a čim insistirate na etničkoj komponenti znači da insistirate na posebnosti, na raznolikostima i pokazalo se da su ratne opcije nastavile djelovati na istom konceptu, kazao je za N1 ekspert za ustavno pravo, akademik Kasim Trnka.

Da li ste vjerovali da će 30 godina nakon potpisivanja Dejtonski mirovni sporazum biti i dalje u praksi?

Tu ste u pravu. Kad smo učestvovali u razgovorima glavni aranžer Daytona, da ga tako nazovem, Richard Holbrooke je kazao da zna koje su dobre i loše strane Daytona, ali da ćemo za 10-ak godina imati mirno okruženje:

“Izvolite i napravite ustav kakav vam odgovara”. Mislim da nije dobro procijenio kako će se razvijati situacija u Bosni i Hercegovini. Dayton je bio efikasan za zaustavljanje rata, ali nije bio efikasan da omogući društveni i privredni razvoj zemlje.

Osnovni koncept Daytona je bio da osigura privilegovanu poziciju konstitutivnih naroda, a čim insistirate na etničkoj komponenti znači da insistirate na posebnosti, na raznolikostima i pokazalo se da su ratne opcije nastavile djelovati na istom konceptu. I umjesto približavanja mi smo imali dalje razilaženje što se nastavilo do danas.

Svjedoci smo i da sada članovi Predsjedništva imaju različite pozicije. Trebalo bi se fokusirati šta dalje. Mislim da je ova naučna konferencija prilika da se nađe dobro rješenje.

Naši političari nemaju kapacitete da to postignu. Ove tri strane bi trebale odustati o svojih maksimalnih zahtjeva i naći neki zajednički imenitelj kako bi se osigurala prosperitetna BiH uz odvijanje dva ključna procesa – provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava i proces euro intergracija.

Kako vidite poruke iz entiteta Republika Srpska na vraćanje na “izvorni” Dayton?

Kamo sreće, ako se već pozivaju na izvorni Dayton, da uzmu sve odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma. Oni uzimaju samo jednu rečenicu u kojoj se kaže da sve što nije nadležnost BiH pripada entitetu i to je njima dovoljno za napad na postojeće stanje, a “zaboravljaju” da Dayton predviđa dodatne nadležnosti – da se mora poštovati suverenitet i teritorijalni integritet države, da svi propisi moraju biti u skladu sa Ustavom BiH i da Ustavni sud ima kompetenciju da otklanja eventualne neustavnosti iz pravnog poretka.

Oni to nikad ne spominju, naprotiv, rade na rušenju ustavnog poretka. Imaju ustavnu obavezu da biraju dvoje sudija Ustanog suda BiH iz RS-a, a oni ne samo da ne biraju nego otežavaju rad ovog suda. I oni još donose zakon koji propisuje da se ne provode odluke Ustavnog suda BiH. To je očigledan udar na državu.

Šta je najveći nedostatak Daytona?

Dejtonski sporazum pruža velike mogućnosti ako postoji dogovor i dobra politička volja.

Predviđa jedinstveno tržište, slobodna kretanja ljudi i kapitala – o tome se malo govori.

Izričito se kaže da entiteti ne smiju postavljati nikakve barijere na adminsitrativne linije, a bili smo svjedoci velikih “narodnih akcija” da granice postoje . Granice između entiteta ne postoje.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.