Videozapis vršnjačkog nasilja snimljen na Staklenoj banci u Mostaru stigao je ove srijede na redakcijski mail portala Bljesak.info. U videozapisu se vidi kako jedna djevojčica napada i tuče drugu djevojčicu dok ostale djevojčice sve snimaju uz smijeh.
Napadnuta djevojčica moli da ju druga djevojčica pusti, a ono što je najstrašnije je činjenica da joj nitko od okupljenih nije pomogao.
Zastrašujući video
Videozapis je zastrašujuć te ga radi zaštite identiteta napadnute maloljetne djevojčice nećemo objaviti. Mail je proslijeđen Ministarstvu unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije.
Podsjetimo, u siječnju 2025. godine objavljeno je istraživanje koje je pokazalo da je vršnjačko nasilje u Bosni i Hercegovini u stalnom porastu te je postalo sve brutalnije i bezosjećajnije.
Mnoga djeca ne prijavljuju nasilje zbog nepovjerenja prema institucijama, ali i nerazumijevanja najbližih članova obitelji, kao ni škola.
Veliki dio djece u istraživanju je otkrio da podrška izostaje i nakon što prijave nasilje.
Mediji su objavili i vijest o brutalnom premlaćivanju četrnaestogodišnjeg dječaka u Kalesiji, uz snimanje i poticanje nasilja od strane njegovih vršnjaka.
Incident se dogodio u neposrednoj blizini Osnovne škole Memići u Kalesiji, a Ministarstvo unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK) poduzelo je zakonom propisane mjere.
Samo nekoliko sati nakon pojavio je se i videozapis identičnog slučaja u Mostaru te se prirodno postavlja pitanje šta se to događa s maloljetnicima u Bosni i Hercegovini?
Ujedno, ovaj slučaj u fokus javnosti stavlja i problem Staklene banke u Mostaru koja je već desetljećima sigurnosna prijetnja te mjesto okupljanja usprkos zabranama.
“Mi smo zaprimili vaš mail te ga proslijedili nadležnoj Policijskoj upravi. Oni će poduzeti sve zakonski potrebne mjere. Pozvat će se roditelji i djeca. Imamo policijske službenike koji posjeduju certifikate za rad s djecom maloljetnicima te jedino ti policijski službenici mogu razgovarati s njima uz prisustvo roditeljima.
Uključit će se Centar za socijalni rad, škola te ćemo poduzeti sve što bude potrebno”, kazala je za Bljesak.info glasnogovornica MUP-a HNŽ Ilijana Miloš.
“U postupanju s djecom i maloljetnicima u kaznenom postupku ne smijemo objavljivati puno ime i prezime radi zaštite identiteta maloljetnika.
Poželjno bi bilo da se objavljuje tipa 11-godišnjak, 15-godišnjak… te da se ne navode čak ni inicijali. Cilj je zaštititi maloljetne žrtve pa čak i počinitelje”. pojasnila je za Bljesak.info Miloš.