Bivših visoki predstavnici Evropskoj komisiji uputili apel zbog Bosne i Hercegovine

BivÅ¡i visoki predstavnici Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko traÅŸe od Evropske komisije da se BiH “brzo i nebirokratski” primi u EU.

Od NATO-a zahtijevaju garancije da će zaÅ¡tititi stanovniÅ¡tvo BiH. Smatraju i da se Srbiji “treba oduzeti status kandidata za učlanjenje”.

„24. februar 2022. predstavlja crni dan u istoriji Evrope jer postoji opasnost da bi ovakva agresija na jednu suverenu drÅŸavu mogla potaknuti druge diktatore na slične korake”. Ovim riječima su se dva bivÅ¡a visoka predstavnika u BiH Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko obratili predsjednici Evropske komisije, reagujući na dramatičan razvoj situacije u Ukrajini i napade ruske vojske na civilne ciljeve”. Pored toga Å¡to ih Putinov način ratovanja podsjeća na rat u BiH i artiljerijski teror nad stanovnicima Sarajeva, smatraju i kako bi „Dodik i Vučić mogli da „iskoriste agresiju Rusije na Ukrajinu i isprovociraju incidente ili novi rat u BiH ili na Kosovu”.

„Srbija i Republika Srpska nisu ostvarile svoje ciljeve iz 90-ih. Pored toga njeguju veoma bliske odnose sa Rusijom. Stoga se pribojavamo da bi se sadaÅ¡nja agresija na Ukrajinu mogla proÅ¡iriti i na Zapadni Balkan, prvenstveno na Bosnu i Hercegovinu i Kosovo”, navode oni u zajedničkom pismu Ursuli von der Leyen – prenosi Deutche Welle.

Pregovori o učlanjenju bez odlaganja

S obzirom da su se za hitan prihvat Ukrajine u EU zaloÅŸile članice EU: Bugarska, ČeÅ¡ka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Slovačka i Slovenija – sada je, smatraju bivÅ¡i visoki predstavnici, trenutak da se sa zemljama zapadnog Balkana, koje teÅŸe članstvu u EU, započnu pregovori o učlanjenju bez odlaganja. To se mora odnositi i na Bosnu i Hercegovinu i to bi morala biti pouka iz deÅ¡avanja tokom posljednjih 6 dana, kaÅŸe se u zajedničkom apelu Inzka i Schwarz Schillinga upućenom predsjednici Evropske komisije.

„EU bi trebala Å¡to brÅŸe i nebirokratski primiti Bosnu i Hercegovinu u EU”, smatra Schwarz-Schilling i kaÅŸe kako Evropljani imaju i moralnu obavezu prema BiH, jer su tokom rata 90-tih, uvođenjem embarga na oruÅŸje Bosni i Hercegovini, onima koji su napadnuti onemogućili da se brane.

Valentin Inzko vjeruje da događaji u Ukrajini mogu pokrenuti međunarodnu zajednicu da se ozbiljno pozabavi BiH i prijetnjama secesijom, mada Dodik o tome trenutno ne priča a Rusija kao i Srbija ističu kako podrÅŸavaju teritorijalni suverenitet BiH. „Uslovno moÅŸemo govoriti o sistemu spojenih sudova. EUFOR je zbog toga već ojačao svoje trupe u BiH, Å¡to sam ja uvijek traÅŸio, mada u BiH nema ili gotovo da nema njemačkih vojnika. Formula glasi: Miran Balkan – sigurnija Evropa”, kaÅŸe Inzko i dodaje kako u posljednjih 15 godina nije vidio tako velik interes međunarodne zajednice za BiH kao sad i da mu je zbog toga jako drago.

“NATO ima obavezu da djeluje u BiH”

Dvojica bivÅ¡ih visokih predstavnika u BiH ukazuju kako NATO i EU sa svojim EUFOR-trupama imaju kako mandat, tako i obavezu prema BiH. „Ona proizilazi iz Daytonskog mirovnog sporazuma i sporazuma Berlin plus (sporazum o zajedničkom vojnom djelovanju između NATO i EU) i nalaÅŸe očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, i pored toga Å¡to ova zemlja nije članica NATO-a ili EU”.

I pored te obaveze, oni pozivaju NATO i generalnog sekretara Jensa Stoltenberga da pruÅŸi „snaÅŸne garancije stanovniÅ¡tvu Bosne i Hercegovine da neće biti ostavljeni na cjedilu, kao prije 30 godina”. Od njega traÅŸe i da „poduzme neophodne korake u cilju spriječavanja prijetnji postojanju Bosne i Hercegovine”.

„Niko ne zna koji su sve Putinovi ciljevi. Zato Vas molimo da učinite sve Å¡to je u VaÅ¡oj moći da zaÅ¡titite BiH. Njeni građani moraju dobiti garancije NATO-a u slučaju da se rat proÅ¡iri na Zapadni Balkan”, kaÅŸe Inzko.

Inzko ne vjeruje da se „Putin i Lavrov ujutro bude sa mislima o Banjaluci”, ali to ne mora da znači da se ona jednoga dana ne bi mogla naći na dnevnom redu.

Stoga, visoki predstavnici traÅŸe slanje NATO-trupa na Brčko-koridor i bh. granicu sa Srbijom, pozivajući se na Stoltenbergovu nedavnu izjavu: „Kremlj pokuÅ¡ava da NATO i EU dovede u situaciju da pruÅŸe manje podrÅ¡ke svojim partnerima i zato naÅ¡ kolektivni odgovor mora biti davanje joÅ¡ veće podrÅ¡ke zemljama kao Å¡to su BiH , Moldavija i Gruzija kako bi im pomogli da uspiju u svojim demokratskim reformama i putu koji su sami odabrali”.

Srbiji oduzeti status kandidata?

Inzko i Schwarz-Schilling idu i korak dalje. Smatraju da bi Srbiju, koja odbija uvesti sankcije Rusiji, trebalo isključiti iz kandidature za članstvo u EU. Pozivaju se na prvog visokog predstavnika u BiH Karla Bildta, koji je prije nekoliko dana na twitteru napisao da se Srbija svojim stavom prema Rusiji „diskvalifikuje iz procesa učlanjenja“, kao i da „za zemlje, koje ne dijele evropske vrijednosti, zapravo nema mjesta u EU”.

„SlaÅŸem se sa Karlom Bildtom“, kaÅŸe Valentin Inzko za DW, „ali mogao je to reći i ranije“. „Ŝelim podsjetiti da je jedan drugi političar – naime Heiko Maas (bivÅ¡i njemčki Å¡ef diplomatije) 28.10.2020. rekao da u zemlji koja ÅŸeli u EU ne moÅŸe biti mjesta za raspirivanje nacionalizma, negiranje ratnih zločina i glorifikaciju ratnih zločinaca“.

Pisma Stoltenbergu i Ursuli von der Leyen kao i zajednički apel visoki predstavnici uručili su Generalnom konzulatu BiH u Frankfurtu. Generalna konzulica i rođena Mostarka ViÅ¡nja Lončar, na čiju je inicijativu po prvi put na tom mjestu obijeÅŸeno 30 godina drÅŸavnosti BiH, je za DW izjavila: „Rat u Ukrajini je straÅ¡an, ali kod nas u BiH niko nema prava da izgovori tu riječ a kamoli da njome prijeti. Mi skupa sa imamima, fratrima i pravoslavnim sveÅ¡tenicima slavimo Dan nezavisnosti i niko nas neće razdvajati“.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.