Poruka iz Amerike, Ibrahimović: “Nana Fata je inspiracija čitavom svijetu, simbol pobjede bosanske žene”

Prije skoro šest godina Advija Ibrahimović se kao predstavnica žrtava genocida obratila na komemorativnoj sjednici u Potočarima povodom 20 godina od genocida u Srebrenici.

Među uglednim zvanicama bila je i jedna plemkinja, britanska princeza Anna, kćerka engleske kraljice Elizabethe.

Kada je čula Adviju kako se prisjeća i kakve poruke šalje u vezi sa stradanjem nedužnih ljudi, princeza je počela plakati.

Suzu je pustio i Bill Clinton, bivši američki predsjednik.

Povodom izvršenja odluke Evropskog suda za ljudska prava i jučerašnjeg uklanjanja crkve iz avlije nane Fate Orlović oglasila se i Advija Ibrahimović, koja je za mnoge simbol nove generacije Srebreničana.

Advija je bez majke ostala 1992. godine, da bi joj otac bio ubijen u genocidu 1995. godine. S bratom i sestrom se te godine našla u tuzlanskom Domu za djecu bez roditeljskog staranja. Sada živi i radi kao zdravstvena radnica u njemačkom gradu Frankfurtu. Vjerovala je da će se moći vratiti u svoj grad, ali za to danas nema uvjeta. Za stanje u Srebrenici otvoreno je optužila bh. političare.

“Danas se desila pobjeda jedne bosanske žene, danas kao nikad ranije i sanžnije naučili smo da nikad ne treba odustati, danas je ova starica inspiracija čitavom svijetu. Danas me je i strah likovanja i “naših” i “njihovi”! Draga nano Fato, želim da te zdravlje posluži i da uživaš u svojoj avliji zajedno sa svojom djecom. Tvoja borba mora i biće nauka svima da ne odustanemo i posustanemo! Hvala ti, nano Fato”, napisala je Advija Ibrahimović, koja danas boravi u Americi – prenosi Radio Sarajevo.

Podsjetimo, Evropski sud je utvrdio kako je propust vlasti da ispoštuju konačne i obavezujuće odluke iz 1999. i 2001. godine kojima je utvrđeno pravo na povrat predmetne imovine u posjed podnositelja predstavke, a za koji Vlada bh. entiteta RS nije ponudila nikakvo opravdanje, imao za posljedicu ozbiljno narušavanje njihovog prava na imovinu.

Naime, imovina Fate Orlović i njene porodice vraćena je nakon završetka rata u BiH, ali nelegalno sagrađena pravoslavna crkva u njenom dvorištu je ostala. Fata Orlović je pokrenula sudski postupak 2000. godine pred sudovima u BiH, koji je završio apelacijom i presudom Evropskog suda za ljudska prava u Strasborugu u njenu i u korist ostalih 13 apelanata.

Nani Fati Orlović su tokom rata u BiH ubijeni suprug, kao i veliki broj članove porodice.

U proteklih 20 godina borbe za izmještanje bespravno sagrađene crkve iz njenog dvorišta, Fata Orlović je mnogo toga preživjela – napadi, prijetnje, optužnice.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.