Šef Misije OSCE-a nedvosmisleno: “Pozivi na povratak na tzv. “izvorni” Dejtonski sporazum su obmanjujući”

Ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u svojoj novoj kolumni pisao je u o trenutnoj situaciji u našoj zemlji. Istakao je da se Bosna i Hercegovina danas suočava sa najtežom ustavnom krizom o rata te se osvrnuo na ulogu koju je Dejtonski mirovni sporazum povjerio Organizaciji za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE).

Njen sadržaj prenosimo u cijelosti.

Danas se Bosna i Hercegovina suočava sa najtežom ustavnom krizom od rata koji je završio prije gotovo 30 godina. Dejtonski mirovni sporazum kojim je okončan taj užasni rat povjerio je OSCE-u suštinsku ulogu: da pomogne u osiguravanju trajnog mira, zaštiti ljudskih prava i izgradnji stabilne, demokratske države.

U izvršavanju ovog mandata, OSCE ne samo da ima odgovornost, već i dužnost da se jasno i dosljedno izjasni kada je budućnost Bosne i Hercegovine ugrožena.

To znači osudu napora usmjerenih ka podrivanju ustavnih struktura države putem uspostavljanja paralelnih struktura i zabrane rada institucija na državnom nivou, čime se podriva teritorijalni integritet BiH.

Pravno dejstvo ovih zakona privremeno je obustavio Ustavni sud BiH, ali se tim radnjama nastavlja ugrožavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH podrivanjem nadležnosti države te umanjuje opseg pravne zaštite pojedinaca i pravnih osoba u Republici Srpskoj.

Iako je Ustavni sud BiH privremeno obustavio pravno dejstvo nekih od ovih zakona, namjera koja stoji iza njih i dalje je duboko zabrinjavajuća.

Opravdanja koja pozivaju na povratak na takozvani “izvorni” Daytonski sporazum su obmanjujuća. Državne institucije uspostavljene uz izričitu suglasnost entiteta – kako je propisano Ustavom BiH – prijeko su potrebne za funkcioniranje države.

Nakon što su te institucije uspostavljene na državnom nivou, njihove se nadležnosti ne mogu jednostavno jednostrano ukinuti ili ukinuti.

Ni Ustav BiH ni sporazumi o prijenosu ne sadrže odredbe o njihovom isteku ili jednostranom povlačenju. U sadašnjem ustavnom okviru takvi jednostrani potezi jednostavno nisu zakonski dopušteni.

Predani javni službenici koji nastavljaju obavljati svoje dužnosti u ovom teškom okruženju pomažu održati funkcioniranje države za dobrobit svih građana. Njihova hrabrost i integritet zaslužuju snažnu i glasnu podršku svih nas.

Secesionistička i antidejtonska retorika pogađa samo središte institucionalnog integriteta države. Ona stvara sve dublju neizvjesnost, čije je posljedice teško predvidjeti. U tom kontekstu, uloga međunarodne zajednice nije da nameće rješenja.

Odgovornost leži na političkim čelnicima BiH – da podržavaju integritet državnih institucija, da poštuju Ustav i da podržavaju autoritet i neovisnost pravosuđa.

Stav OSCE-a je jasan. Tokom svoje nedavnog posjeta Sarajevu, predsjedavajuća OSCE-a, finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen, potvrdila je OSCE-ovu nepokolebljivu predanost Daytonskom mirovnom sporazumu, Ustavu BiH i institucijama na državnom nivou, uključujući pravosuđe.

Također je pozvala na smirivanje napetosti. Njezina je snažna poruka ponovila izjave Misije OSCE-a, predsjedavajuće i generalnog sekretara, zajednički i nedvosmisleno osuđujući secesionističke djelovanje i ponovno potvrđujući našu podršku vladavini prava.

Ljudi u BiH zaslužuju bolje. Kvalitetno obrazovanje, transparentno i neovisno pravosuđe, pomirenje i stabilno, sigurno okruženje u kome svi mogu prosperirati.

To su oblasti na koje se OSCE fokusira i koje trebaju biti prioritet i odgovornih političkih lidera.

Bosna i Hercegovina je zemlja sa ogromnim potencijalom. Unatoč složenosti trenutne situacije, OSCE ostaje predan zajedničkom prevazilaženju ovog izazova i podršci uspjehu zemlje.

Nastavićemo surađivati sa svima onima koji rade u dobroj vjeri kako bi pomogli ovoj predivno raznolikoj zemlji da napreduje”, navodi se u kolumni.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.