Beogradskom profesoru zabranjen ulazak u Bosnu i Hercegovinu jer predstavlja opasnost po sigurnost

Pripadnici Granične policije BiH jučer su zabranili ulazak u Bosnu i Hercegovinu Milošu Koviću, beogradskom historičaru i profesoru s kontroverznim stavovima u vezi s Bosnom i Hercegovinom i entitetom RS.

Koviću, inače profesoru na Odjeljenju za historiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, je zabranjen ulazak na GP Vardište uz obrazloženje da predstavlja prijetnju po sigurnost BiH.

On je beogradskim medijima kazao kako mu nije rečeno ko je donio ovakvu odluku u februaru ove godine i zašto.

“Mislim da je ovo delikatesa mišljenja. Čini mi se nevjerovatno da mišljenje jednog historičara, univerzitetskog profesora može ugroziti bezbjednost i ustavni poredak BiH”, rekao je Ković za “Novosti”.

Priliku je iskoristio da za sve okrivi Sarajevo uz nadu da iza ovoga ne stoji Vlada RS, a da ga sve “podsjeća na rusofobiju koja trenutno eskalira na zapadu”.

Miloš Ković je poznat kao profesor koji se otvoreno zalaže za “oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda” jer smatra da su Srbi “okruženi neprijateljima”.

Time očito propagira širenje nacionalne mržnje i netrpeljivosti među narodima u BIH. Također se zalaže za jačanje ruskog i kineskog utjecaja na Balkanu, ali i šire, te promoviše antizapadnu i antiNATO retoriku.

“Oslobođenje i ujedinjenje moraju da budu naš glavni strateški cilj. Slično Izraelu, okruženi smo neprijateljskim zemljama koje nas, uprkos našoj želji da živimo u miru, neće ostaviti na miru. Samo naše postojanje za neke susjedne zemlje predstavlja problem.

Potrebno je da to shvatimo i da naučimo da, kao istorijski narod dugog pamćenja, planiramo na duže staze, koje prevazilaze životni vijek jednog naraštaja”, rekao je nedavno u razgovoru za jedan medij.

Univerzitetski beogradski profesor smatra da je objektivnu nauku zamijenila, kako je on naziva, “NATO propaganda.”

“Ona ima za cilj da opravda uništenje srpskog naroda u Krajini, Sarajevu, na Kosovu i Metohiji, ali i da pripremi nove krstaške pohode Zapada na Bliski istok i Rusiju.

Tome se treba suprotstavljati svuda i na svakom mjestu.

Šta su moji sudski procesi zbog delikta mišljenja ili protjerivanje sa fakulteta u poređenju sa žrtvama koje je podnio i podnosi moj narod u RS-u i BiH, Hrvatskoj, na Kosovu i Metohiji? Zašto bih ja kroz ovo odsudno vrijeme, u kome moj narod strada, prošao neokrznut?”, govorio je, između ostalog.

Zbog ovakvih skandaloznih stavova, jasno je, da Ković ne može doprinijeti ničemu dobrom u Bosni i Hercegovini i da svoje stavove treba ostaviti za negdje drugo pa se u tom argumentu može tražiti razlog zbog kojeg mu je onemogućen ulazak u našu zemlju.

Treba istaći da je odbrana osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića na klupi za svjedoke imala Miloša Kovića koji je pokušavao osporiti navode vještaka i svjedoka optužbe o historijskom kontekstu rata u BiH.

Ković je 2015. godine bio pozvan da pokuša osporiti navode vještaka odbrane za istoriju i politička pitanja Roberta Donie i Patricka Treanora.

Ković i čileanski antropolog David del Pina su u izvještajima i iskazima pred sudom opisali historijsko-politički kontekst u kojem je počeo i odvijao se rat u Bosni i Hercegovini.

Glavne teze njihovih izvještaja odnose se na pokušaj razdvajanja naroda u BiH i prisajedinjenja zamišljenog srpskog dijela Srbiji, kao i “zaslugama” Radovana Karadžića, Ratka Mladića i cijelog vojnog i političkog vrha bosanskih Srba za proces koji je rezultirao etničkim čišćenjem i sistematskim zločinima protiv civila, uključujući genocid.

Inače, protiv profesora Kovića prije dvije godine četvero njegovih kolega profesora su podnijeli tužbu zbog povrede časti i ugleda i svako od njih protiv njega vodi dva postupka, parnični i krivični, tako se vodi ukupno osam postupaka.

Ković već 13 godina radi kao gostujući profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, a posljednji put u BiH je boravio na Svetosavskoj akademiji u Prijedoru, potom je držao javne tribine u Banjoj Luci studentima Fakulteta političkih nauka, te u Brčkom.

Što se tiče zabrane ulaska u BiH, izjavio je da će razmisliti o poduzimanju daljnjih pravnih koraka.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.