U inat svima, dijaspora i domovina kao jedno: FK Velež ispisao historiju pobjedom protiv grčkog AEK-a!

Mostarski FK Velež večeras je u okviru kvalifikacija za Konferencijsku ligu (nekadašnji Kup UEFA i Evropska liga, op. a.) prošao nakon penala favorizirani grčki AEK i tako dokazao da Premijer liga BiH ima srce i kvalitet.

U prvom meču su Rođeni na Grbavici slavili sa 2-1, a u večerašnjem drugom okršaju je sudija kontroveznom odlukom produžio regularni tok čak devet minuta, pa su Grci u 98. minuti postigli gol koji ih je odveo u produžetke.

Ipak, treba naglasiti da se Rođeni nisu predavali do samog kraja i da su zaslužili sve pohvale za svoj nastup.

Iza njih je, navijački, večeras stajala i domovina i dijaspora.

Marjan Mijajlović je na Face televiziji maestralno komentarisao dramatičan meč, a trener Veleža Feđa Dudić ponovo je oduševio sve taktičkom postavkom.

Nakon dramatičnih 90 plus devet minuta nastala je još veća neizvjesnost.

Penali:

Velež nije iskoristio prvi jedanaesterac, loše je šutirao Georgijević, brani Stanković.

Igrač AEK-a pogađa stativu, ostaje je 0-0 u penalima!

“Makumba” Brandao pogađa za Velež i vodimo 1-0!

Tzavellas izjednačava 1-1.

Vehabović kao treći slabo šutira i brani Stanković.

Pogađa Skakhov za 2-1.

Na 2-2 vraća Obren Cvijanović.

Brani Slaviša Bogdanović i ostaje 2-2 nakon udarca Heldera Lopeza!

Velež šuta peti penal Mostarac Denis Zvonić i 3-2 je!

Araujo i Bogdanović oči u oči. i Brani Bogdanović!

Nastavak kvalifikacija

Velež će u trećem pretkolu Konferencijske lige igrati protiv švedskog Elfsborga koji je u dvomeču 2. pretkola u dva navrata razbio moldavski Milsami (4:0, 5:0) koji je ranije izbacio Sarajevo. Prvi meč Veleža i Elfsborga igra se već naredne sedmice.