Čudesni slovenski košarkaš Luka Dončić na Eurobasketu napravio nešto što niko nije od 1991. godine

Čudesni Luka Dončić danas je ispisao historiju evropske košarke ostvarivši podvig koji nije viđen već 30 godina.

Naime, Dončić je u pobjedi Slovenije nad Belgijom (88:72) u utakmici osmine finala Eurobasketa ubacio 35 poena, što je njegov treći susret u nizu da je postigao više od 30 poena.

Nikome to nije pošlo za rukom još od Eurobasketa 1991. u Rimu kada je isti učinak imao grčki košarkaš Nikos Galis.

Dončić je imao manjih problema na početku Eurobasketa, a odlična serija krenula mu je nakon poraza od košarkaša Bosne i Hercegovine.

Promjena je stigla već na utakmici s Njemačkom kada je upisao 36 poena, nakon čega je Francuskoj ubacio 47.

Danas je Belgiji postigao 35, a priliku za novi podvig imat će u četvrtfinalu u kojem će Slovenija igrati protiv boljeg iz duela između Poljske i Ukrajine – javio je Klix.

Podsjetimo, košarkaška reprezentacija Slovenije drugi je četvrtfinalista Eurobasketa nakon pobjede nad Belgijom rezultatom 88:72.

Slovenija je kao apsolutni favorit dočekala utakmicu protiv Belgije u Berlinu, ali nije išlo sve tako lagano za rivala iz naše grupe kojeg smo savladali na ovom Eurobasketu.

Kada se pogleda rezultat, čini se da su Slovenci bez problema slavili. Ipak, to je daleko od istine jer su Belgijanci do ključnih momenata bili izvrsni.

Sredinom druge četvrtine Slovenci su imali 10 razlike (37:27), a do poluvremena Belgijanci se odličnom serijom vraćaju na samo jedan poen zaostatka.

Nevjerovatno je bilo pogledati u semafor kada je Belgija imala prednost (64:63). Bila je to četvrta četvrtina i činilo se da možemo vidjeti veliko iznenađenje u Berlinu, ali ga je spriječio Luka Dončić.

Slovenci prave impresivnu seriju i već četiri minute prije kraja utakmice susret je bio riješen.

Dončić je postigao 35 poena uključujući i one najbitnije. Dvocifreni su bili još Klemen Prepelič (13), Mike Tobey (12) i Goran Dragić (11).

S druge strane najefikasniji je bio Emmanuel Lecomte sa 16 poena, a jedan manje dodao je Pierre-Antoine Gillet.

Slovenija će u četvrtfinalu igrati protiv Ukrajine ili Poljske.