Bosanskohercegovački novinar i kolumnista Dragan Bursać u razgovoru za N1 otvoreno komentira političku situaciju, urušavanje institucija, povratak Darka Ćuluma na čelo SIPA-e, aferu Viaduct, ulogu Milorada Dodika i imploziju pravnog sistema države. Bursać poručuje: “Građani su poraženi, a mafija funkcionira neometano. Država je dosljedna samo u svojoj nedosljednosti.”
“Ćulum se vratio, jer – može mu se”
Na pitanje o ponovnom vraćanju Darka Ćuluma na funkciju direktora SIPA-e, Bursać je izričit:
“Može mu se. U ovoj zemlji oni koji bi trebali braniti zakon često ga gaze. Ćulum četiri mjeseca nije bio na poslu, ostavku je dao simbolično, pa ponudio usluge entitetskoj policiji, i sada se ‘vošeno’ vraća u fotelju. Ako se to desi, to će biti poraz pravnog sistema BiH u cjelini.”
Dvojica parlamentaraca već su podnijela krivične prijave protiv Ćuluma i predsjedavajuće Vijeća ministara Borjane Krišto. No Bursać nije optimističan.
“Ništa se neće desiti. Ova država zna kako da zaštiti one koji je podrivaju”, smatra on.
Govoreći o odluci visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da se isplati dug firmi Viaduct, Bursać otkriva mračnu pozadinu.
“Treba se pitati ko stoji iza te firme. Viaduct je tipična ‘virus’ firma — dođe, tuži, uzme novac. I sve se to vraća u džepove bliske vlasti RS-a. Radi se o cirkularnom izvlačenju novca iz državne kase”, pojašnjava.
Posebno ističe “slučajnosti” da je sjedište Viaducta u Portorožu — istom mjestu gdje su, kako navode slovenski mediji, kupljene luksuzne vile povezane s ljudima bliskim Dodiku.
“Sve je to mafijaški obrazac — sistem bez odgovornosti, bez posljedica”, dodaje Bursać.
Govoreći o pojavljivanju Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića pred Sudom BiH, Bursać oštro kritizira:
“Od ozbiljne situacije stvorena je seoska farsa. Niko nije tu pobijedio, osim što je država izgubila. Dakle, nema pobjednika, osim što je država poražena. A država je valjda država svih nas, građana koji plaćamo porez toj državi, živimo u toj državi, dakle, građani su poraženi u svemu tome, vrlo formalno, logički i tačno. A institucije? Raspale se.”
Još apsurdnije je, kaže, učešće OSA-e u dovođenju Dodika pred sud.
“To nije državnički, to je vašarski. Kao kad pijanog kabadahiju dovodiš pred red uz pomoć prijatelja – jer mu policija ne može ništa”, ističe.
Na pitanje hoće li Trojka ostati dosljedna ako Dodik bude oslobođen, Bursać je jasan: “Ne bi im bilo prvi put da pogaze riječi. Sve je to kruženje izjava u prirodi.”
Opozicija u RS-u, po njemu, ne nudi alternativu:
“Imaju istu ideološku bazu kao SNSD, samo nisu na vlasti. Stanivuković? On će biti s kim god treba – samo da ostane relevantan.”
Komentirajući gašenje Al Jazeere Balkans, Bursać izražava duboku zabrinutost:
“Ako padnu i ovi rijetki preostali profesionalni mediji, mi ćemo svjedočiti kraju novinarstva kakvo poznajemo.
Onda nam ostaje samo srbizacija ili kroatizacija u službi Beograda ili Zagreba.”
Na kraju razgovora, Bursać se osvrnuo i na promociju svoje nove knjige “Kolumne iz tame regiona”, ističući da je publika angažirana glasna i sve svjesnija realnosti.
“Ljudi znaju sve. Samo je pitanje kad će reći – dosta”, poručio je Dragan Bursać.