Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, koji je podnio ostavku nakon 12 godina na toj funkciji, izjavio je da Dejtonski mirovni sporazum ne predviฤa miran razlaz u BiH.
Inzko je u intervjuu za beogradsku โPolitikuโ, odgovarajuฤi na pitanje o โnon-paperimaโ koji su se u posljednje vrijeme pojavili, rekao da su oni napravili veliku politiฤku ลกtetu i kreirali atmosferu nestabilnosti.
Komentariลกuฤi inicijative za zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR), Inzko je rekao da su za njegov opstanak najzasluลพniji upravo oni politiฤari koji najviลกe priฤaju o potrebi njegovog zatvaranja.
On je naveo da je 2009. godine, kada je doลกao na tu funkciju, dobio papir na kojem je pisalo โzatvaranje OHR ลกto prijeโ, ali samo uz prethodno ispunjavanje โpet plus dva uslovaโ, meฤu kojima je i ostvarenje vladavine prava.
Inzko je dodao da je s vremenom bilo spremnosti na zatvaranje, ali se odustajalo zbog, kako je naveo, โponovnog plasiranja priฤe da meฤuentitetska linija treba da bude granica, da ne treba poลกtovati Ustavni sud BiH, da je BiH nemoguฤa drลพava i da je potrebno mirno razdruลพivanjeโฆโ.
Inzko je ukazao da odluku o zatvaranju OHR-a moลพe donijeti jedino Vijeฤe za implementaciju mira, i to na preporuku visokog predstavnika, koja bi morala biti potkrijepljena i dokazima iz kojih se moลพe zakljuฤiti da su ispunjeni svi postavljeni uslovi.
Na pitanje da li namjerava da odgovori Skupลกtini RS zbog odbacivanja njegovog zahtjeva za povlaฤenje priznanja dodijeljenih pojedincima koje je osudio Haลกki tribunal, Inzko je rekao da joลก razmiลกlja ลกta da uฤini.
โNije cilj kaลพnjavanje, cilj je katarza i ลพao mi je ลกto to nije uฤinjenoโ, dodao je Inzko.
ล to se tiฤe zakona o negiranju genocida, za koji je najavio da ฤe ga nametnuti, on je rekao da postoje i neke druge kombinacije i da ลพivi u nadi da ฤe doฤi do domaฤeg rijeลกenja, jer bi to, prema njegovoj ocijeni, bilo najbolje.
Govoreฤi o izgradnji HE โBuk Bijelaโ, koju zajedno grade Srbija i RS, Inzko je rekao da su sporne dvije stvari โ vodi se jedan sudski postupak i treba saฤekati njegov ishod, a druga sporna stvar je odluka Ustavnog suda prema kojoj su i rijeke drลพavna imovina.