Crnogorski pisac Andrej Nikolaidis otvoreno o knjizi Dragana Bursaća: “Dok je takvih ljudi dobro još nije poraženo…”

Nova knjiga Dragana Bursaća, nagrađivanog kolumniste, pod naslovom “Čekajući Dylana Doga u Srebrenici” izlazi naredne sedmice.

U knjizi se, koja je objavljena u izdanju ART Rabic iz Sarajeva, pored ostalog nalaze i Bursaćeve kolumne…

Tim povodom objavljujemo predgovor poznatog crnogorskog pisca Andreja Nikolaidisa za knjigu “Čekajući Dylana Doga u Srebrenici” autora Dragana Bursaća.

Piše: Andrej Nikolaidis

“Postoje samo dvije vrste ljudi: s jedne strane pravednici koji se smatraju grješnicima, a s druge grješnici koji se smatraju pravednicima”, kaže Blez Paskal.

Dragan Bursać je od ove prve vrste.

Mario Vargas Ljosa, ipak, piše:

“U drevnoj jevrejskoj historiji postoji tradicija koja nikada nije prekidana: tradicija pravednika.

To su muškarci i žene koji se, s vremena na vrijeme, suočeni sa trenutnim stanjem, ravnodušni prema popularnosti i opasnostima kojima se izlažu zbog svojih postupaka, kako bi obnarodovali istinu ili odbranili neku tvrdnju koju većina, zaslijepljena propagandom, ostrašćenošću i neznanjem, odbija prihvatiti”.

Dok je takvih ljudi, a takvih je na vascijelom svijetu uvijek malo (stali bi na teren za basket: ili u baraku logora-mučilišta), dobro još nije poraženo. Zahvaljujući toj šaci pravednika, svijet, ovakav kakav je, a nikakav je, i dalje traje.

Znam jednog od tih ljudi. Ime mu je Dragan Bursać. Ima nas, dakako, koji to ne razumijemo. Ili još gore: koji nećemo da razumijemo.

Takvi su najgori, jer im nema pomoći. Hotimična ignorancija, koja nam obezbjeđuje istrajavanje u slatkoj zabludi, u konačnom ukida svaku mogućnost da postanemo bolji ljudi.

A čovjek koji je odustao od učenja, odustao od pokušaja da postane bolji, dakle više čovjek, umro je mnogo prije smrti.

Bursaćeva knjiga “Čekajući Dylan Doga u Srebrenici” zbirka je eseja o zlu i dobru. Njega, dobra, u Bursaćevom je tekstu, baš kao i u svijetu, ako nam je baš do prebrojavanja i vaganja – manje.

No riječ je o dobru koje odbija da bude poraženo. Ime toga dobra je ljubav. O tom dobru govori Sveti Pavle u Prvoj poslanici Korinćanima: “Sada pak ostaje vjera, nada, ljubav, ovo troje, a od njih najveća je ljubav”.

“Čekajući Dylan Doga u Srebrenici” je, prvenstveno, etička rasprava.

Korijeni te rasprave idu u dubinu i u davninu. Mi ćemo se zaustaviti na Novom Zavjetu, na Jevanđelju po Luci, gdje u priči o dobrom Samarićaninu Isus sažima svoju etiku, koja je istovremeno i Bursaćeva etika.

Isus tu učenike podsjeća na Zakon. Koji kaže: Ljubi Gospoda Boga i bližnjeg svog.

Učenici pitaju: A ko je bližnji moj? Koga da ljubimo?

Isus im pripovijeda o čovjeku koga su pretukli hajduci, i koji na samrti leži kraj puta. Dvojica njegovih sunarodnika prođu kraj njega i ne pomognu mu. Onda naiđe Samarićanin, tuđin, i spasi ga.

Isus tada pita: Koji je od njih trojice bio bližnji onome što su ga bili uhvatili hajduci?

Učenik: Onaj koji se smilovao na njega.

Kada bi priča ovdje završila, rješenje bi bilo bolno jednostavno: ključni zahtjev hrišćanstva, ljubi bližnjeg svog, bio bi zapravo zahtjev da ljubim onoga ko je dobar prema meni.

Ovu redukciju nalazimo kod vjerskih fanatika: oni ljubav čuvaju samo za one koji su unutar njihove zajednice, na one koji se, vezani krvlju, kulturom i vjerom, drže i u dobru i u zlu.

Ako bi doista bilo tako, to bi značilo: ljubi istog kakav si ti. Ali nije tako.

Doista, Isus na koncu kaže: Idi, i ti čini tako. Dakle, čini kao Samarićanin, čini dobro čovjeku ne zato što je tvoj suplemenik, nego zato što je čovjek. Retorikom Marka Miljanova: Hrist ne uči junaštvu, nego čojstvu.

“Čekajući Dylan Doga u Srebrenici” je beskrajno tužna i uznemirujuća, ali istovremeno i knjiga-riznica nade.

Uvijek u svuda takve su knjige dragocjene. U društvima okovanim etnofilijom, društvima koja funkcionišu kao zajednice hipokrizije i laži, Bursaćeva knjiga je još važnija.

Njena vrijednost i snaga ne mogu biti precijenjene. Jer ona nas uči: ne zajednica krvi, nego zajednica vrijednosti.

Ne etnička, nego etička zajednica.

Andrej Nikolaidis

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.