Institut za istraživanje genocida Kanada nakon historijske odluke Valentina Inzka: “Na putu ka zaštiti ljudskih prava, dostojanstva svakog čovjeka i promocije univerzalnih prava građana BiH”

Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} pozdravlja odluku visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Valentina Inzka da izvrši dopune o Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida.

Ova civilizacijska odluka je utemeljena na presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji su van svake razumne sumnje utvrdile postojanje zločina genocida u Bosni i Hercegovini, odnosno genocida u Srebrenici.

Ova ljudska odluka je takođe utemeljena na naučno istraživačkim činjenicama velikog broja najistaknutijih svjetskih istraživača i istraživačkih institucija. Duboko humna odluka je na kraju utemeljena i na odlukama velikog broja parlamenta država u čitavom svijetu.

Negiranje genocida uzrokuje patnju preživjelim žrtvama i njihovim porodicama i onemogućava izgradnju mira, stvaranje povjerenja, potiče podjele i otežava proces evroatlanskih integracija Bosne i Hercegovine.

Naši postupci ne mogu da vrate one koji su ubijeni u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, niti mogu izbrisati sva stradanja uzrokovana genocidom, brutalnim etničkim čišćenjem, opsadom civilnog stanovništva, koncentracionim logorima i kućama za silovanje, jer sve se to dešavalo u srcu Evrope i u vrijeme globalnog mira. Međutim, ono što možemo i što smo dužni učiniti jeste da omogućimo krivično sankcionisanje onih koji su počinili ova gnusna djela tokom agresije i genocida u Republici Bosni i Hercegovini te onih koji poriču da se ovaj genocid desio.

Svako negiranje genocida u Bosni i Hercegovini i Srebrenici mora biti kažnjeno, jer je negiranje prvi korak ka činjenju novih genocida. Najčešće i motivi poricanja bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici su ideologija i politika, odnosno trud da se pojedinci, organizacije, a u nekim slučajevima i država Srbija, oslobode odgovornosti, a samim tim i moralno-političkih posljedica vlastitog učešća u genocidu.

Odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojom se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida daje veliki doprinos podizanju svijesti protiv negiranja genocida i tako čini prvi korak ka prevenciji budućih genocida u Bosni i Hercegovini.

Krivično sankcionisanje bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici nije samo obaveza po sudskim odlukama međunarodnih i nacionalnih sudova, nego i uslov za izgradnju otvorenog i pravednog društva u Bosni i Hercegovini. Svako negiranje bosanskog genocida, odnosno genocida u Srebrenici predstavlja neprihvatljivo i nedopustivo ugrožavanje mira, slobode i sigurnosti naroda i građana Bosne i Hercegovine. Svaka rehabilitacija ideja i ideologija koje opravdavaju genocid i njegove izvršioce predstavljaju nove zločine koji moraju biti kažnjeni.

Uz uvjerenje da smo na putu ka zaštiti ljudskih prava, dostojanstva svakog čovjeka i promocije univerzalnih prava građana i naroda Bosne i Hercegovine izražavamo zahvalnost i poštovanje prema odluci visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.

Emir Ramić

Institut za istraživanje genocida Kanada

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.