Američki ambasador odgovorio na prozivke Čovića: “Dogovor ima određene elemente, kao što su: Evropski sud za ljudska prava…”

Michael Murphy, američki ambasador u Bosni i Hercegovini, održao je danas press konferenciju na kojoj je govorio o aktuelnim političkim temama u našoj zemlji.

U jednom dijelu svog obraćanja, Murphy se dotakao i izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. On je kazao da naša zemlja još uvijek ima vremena da provede izbornu reformu.

– Ima još vremena za BiH da to uradi, ako želi, rekao je ambasador i osvrnuo se na izjavu Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a, koji je naglasio da “nije dobro da su pojedini međunarodni predstavnici kazali da nisu nužne izmjene Izbornog zakona, uoči samih pregovora i time pregovore doveli u pitanje”.

Mišljenja je da se Čovićeva izjava odnosi na njegovu izjavu da “neće prihvatiti dogovor po bilo koju cijenu”.

– Tačno je to. Loš dogovor nije dogovor. BiH zaslužuje dobar dogovor, a on ima određene elemente, kao što su: Evropski sud za ljudska prava, izborni integritet, funkcionalnost Federacije BiH. To je pametna stvar da neko kaže, mislim da je pametno da svi lideri to apliciraju u pristupu pregovorima, poručio je ambasador Murphy.

Naglasio je da je borba protiv korupcije i uspostava vladavine prava stalna aktivnost i neće završiti s jednim setom reformi. Komentarišući blokadu računa BHRT-a, ambasador je istakao da je najurgentnije riješiti finansijsku krizu i pozvao lidere da to urade što prije.

– To je prvo što treba uraditi, ali nije jedino. Trebaju se fokusirati i na funkcionalnost, izazove, implementaciju Zakona o javnom emitiranju, rekao je ambasador i dodao da lideri moraju “zasukati rukave i početi raditi svoj posao”.

Ambasador Murphy je, podsjećamo, poslao još jednu poruku pojedinim bh. političarima, kazavši im kako moraju imati više hrabrosti i odvažnosti, što bi dovelo do donošenja odluka koje će ići u korist države.

Podsjećamo, Murphy je komentarisao na pres konferenciji i odluke da se zabrani ulazak u BiH pojedinim državljanima Srbije, što je izazvalo brojne reakcije zvaničnika iz manjeg bh. entiteta.

U pitanju je, naime, nedavna zabrana ulaska u BiH advokatu Goranu Petrovijeviću, inače članu odbrane osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, kao i zabrana ulaska beogradskom historičaru i profesoru s kontroverznim stavovima u vezi s Bosnom i Hercegovinom Milošu Koviću, kao i nekim drugima koji predstavljaju prijetnju po nacionalnu sigurnost Bosne i Hercegovine.

Komentirajući ovaj slučaj Murphy je rekao da ne može govoriti o odlukama koje su donošene u institucijama BiH.

“Mogu vam doduše reći na osnovu američkog iskustva. Imamo slične liste ljudi, potencijalnih terorista, onih kojima naprimjer zbog korupcije ne damo vize itd.

Te liste nisu javne. Ti razgovori o tome kako se one formiraju se ne daju u javnost, to je pametna praksa i tako se to radi”, kazao je Murphy.

Na kraju je poslao poruku onima koji su navodno zabrinuti zbog ovakvih odluka institucija BiH.

“Ono što je važno je, ukoliko ste zabrinuti o funkcionalnosti i efikasnosti državnih institucija, što neko ima pravo da bude, to je razumno, želite da se vaš novac od poreza efikasno troši.

Želite da se borite protiv zloupotrebe, onda morate sudjelovati časno i pošteno u radu tih institucija i tako se mogu rješavati ti problemi i mislim da je to jako važno”, dodao je Murphy.

Podsjećamo, Murphy je održao pres konferenciju u Ambasadi SAD-a u Sarajevu na kojoj je govorio o programskim ciljevima na koje će se fokusirati tokom svog boravka u našoj zemlji.

Pres konferenciju je započeo rečenicom da je sretan što se vratio nazad u BiH.

“Vraćam se u BiH u vremenu koje je najteže u modernoj historiji ove zemlje. BiH zahtjeva funkcionalne institucije, ali i funkcionaln eentitete. Sada BiH nema nijedno. Proritet mi je podrška dejtonskom sporazumu i, što je najvažnije, suverenitetu i teritorijalnom integritetu”, kazao je Murphy.

Dodao je da će njegov posao u našoj zemlji sigurno biti težak iz niza razloga.

“BiH je komplikovano okruženje i moj posao ovdje neće biti lak. BiH ne može dozvoliti da savršeno rješenje bude prepreka dobrom rješenju. Ljudi ove zemlje znaju i previše dobro patnje izazvane ratom. I dalje postoje važni podsjetnici za budućnost, a budućnost BiH je u euroatlanskim integracijama”, dodao je Murphy.

Za kraj, rekao je kojih će pet pitanja u narednih tri godine biti fokus njegovog rada u Bosni i Hercegovini.

“Posvetit ću vrijeme radu na pomirenju među narodima BiH. Podržavat ću vladavinu prava koja i reforme antikorupcijskih aktivnosti.

Podržavat ću reforme u ekonomiji kojom će se prosperirati svi bh. građani. Radit ću na protumjerama Rusiji i Kini koje prijete našim zajedničkim interesima i budućnosti BiH. Podržavat ću euroatlanske aspiracije BiH”, zaključio je američki ambasador.

Video snimci sa interneta

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.