Sarajevski otvoreni centar je saopštio kako će 8. septembra u Sarajevu biti organizovana parada ponosa pod sloganom “Ima izaći”.
“Danas smo ovdje kako bismo najavili održavanje prve bh. Povorke ponosa. Inicijativa dolazi od aktivista iz različitih krajeva BiH. U organizacionom odboru nas je 15”, kazala je moderatorka događaja.
“BiH konačno dobija povorku ponosa koja će biti organizovana 8. septembra u Sarajevu”, saopćeno je na konferenciji za medije.
Slogan parade će biti “Ima izaći”.
Inače, Sarajevski otvoreni centar (SOC) zagovara potpuno poštivanje ljudskih prava i društvenu inkluziju lezbejki, gejeva, biseksualnih, trans* i interspolnih (LGBTI) osoba i žena, a najava ovog događaja izazvala je burnu raspravu na društvenim mrežama. Oglasile su se i brojne osobe iz javnog života.
Posljednji put u BiH sličan događaj organiziran je ispred tuzlanskog Međunarodnog ateljea Ismet Mujezinović gdje se održao festival Merlinka kojim se promoviraju prava LGBT populacije- Tada su pripadnici selefijskog pokreta održali protest.
Proteste su osiguravali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.
Nije poznato ko je organizator protesta na kojem je uzvikivano “p**deri” i “Allahu ekber”.
Organizatori Festivala ogorčeni su ovakvim istupima.
Ranije, još 2014. godine desetak maskiranih napadača fizički je napalobučesnike Međunarodnog festivala queer filma Merlinka u Sarajevu nanijevši tako lakše tjelesne povrede dvijema osobama.
U septembru 2008, (ne)principijelnom koalicijom navijačkih nasilnika i vehabija skršen prvi sarajevski Queer Fest, to je bila velika medijska i javna tema.
Napad se dogodio u sarajevskom kinu Kriterion gdje se održava festival, a otkazane su sve projekcije koje su trebale biti održane taj dan.
‘Zbog napada u Kriterionu koji desio na diskusiji u sklopu festivala Merlinka, sve ostale projekcije za danas su otkazane. Dvije osobe su lakše povrijeđene’, stojalo je u saopćenju Sarajevskog otvorenog centra, organizatora festivala.
Vrijedi dodati da u BiH do sada nije bilo pokušaja organiziranja “Povorke ponosa”, a manja okupljanja članova LGBT zajednice često su nailazila na otpor i prijetnje nasiljem.